CIA’in mahkumlar üzerinde deney yaptığı ortaya çıktı

20001

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği tarafından yayımlanan rapora göre ABD’nin istihbarat birimi CIA, 2002-2007 yılları arasında, 97 tutuklu üzerinde doğruluk serumu deneyi uyguladı.

Associated Press’e verilen Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğinin 90 sayfalık CIA raporuna göre, 11 Eylül 2001 terör saldırılarından sonra Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) sedatif (sakinleştirici) etkisi olan Versed adlı bir ilaç üzerinde çalışmaya başladı.

İddiaya göre ilaç, sorgudaki zanlılardan daha fazla bilgi almayı sağlamayı hedefliyordu. Raporda, “Proje İlaçları” olarak adlandırılan program kapsamında, 2002-2007 yılları arasında 97 tutuklu üzerinde “doğruluk serumu” ile denemeler yapıldığı açıklandı.

CIA doktorlarının, psikologların, doktorların ve hemşirelerin de doğrudan sorgulama programına katıldıkları ifade edildi. İlacın “muhtemelen denemeye değer” olduğuna karar verildi ancak CIA, ilaç kullanımını hükümet avukatlarının onayına sunmaktan vazgeçti.

Çünkü yasalara göre mahkumlar üzerinde tıbbi deneyler yapmak ve duyuları derinden değiştirmek yasaklanmıştı. Raporda, CIA’in terörle mücadele ekibinin “Adalet Bakanlığı ile bir sorun yaşamak istemediği” belirtildi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın