Fransa Cumhurbaşkanı Macron Cezayir’den özür dilemiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron Cezayir’den özür dilemeyecek

Fransa Cumhurbaşkanı Macron sömürge dönemi uygulamalarından dolayı Cezayir‘den özür dilemeyeceğini açıkladı. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre Macron, ülkesinin sömürge geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini söyledi. Fakat yapılan sömürgecilik nedeniyle bir özür ya da af dilemenin söz konusu olmadığı bildirildi. Fransa Cumhurbaşkanlığı, Macron‘un Cezayir’de yapılanlardan pişmanlık duyulduğuna dair de bir mesaj vermeyeceğine dikkat çekti. Bunun yerine “sömürge geçmişinin ağır gerçekliklerini kabul eden sembolik adımların” atılacağı aktarıldı. Elysee Sarayı, bu kapsamda Macron’un önümüzdeki sene, Cezayir ile savaşın sona ermesinin 60’ıncı yıldönümünde, üç farklı anma törenine katılacağı bilgisini vererek Fransa’nın savaşla ilgili arşivlerini, gizli belgelerini açma çalışmalarının genişletileceği bildirildi. Yapılan açıklama, Bu açıklama, Macron’un Cezayir ile ilişkilerin düzeltilmesi için öneri hazırlamakla görevlendirdiği tarihçi Benjamin Stora’nın sömürge geçmişi ve Cezayir Savaşı’nı mercek altına aldığı kapsamlı raporunu bugün cumhurbaşkanlığına sunmasından sonra yapıldı. Tarihçi Benjamin Stora, hazırladığı raporda, “Gerçekler Komisyonu” kurulması ve bu komisyonun Fransa’nın, Cezayir’de 132 yıl süren sömürge dönemi ve bu dönemi bitiren sekiz yıllık savaşta yaşananlara ışık tutmasını önerdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron :”İnsanlığı karşı işlenmiş suç”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Cezayir ile ilişkilerinde yeni bir sayfa açma sözü verdi fakat bunu yaparken bile iki ülkenin “acılarla dolu tarihi ile yüzleşeceğini” söyledi. Fransız lider  Macron, ayrıca Cezayir’de 1957 yılında muhaliflerin ölümünde Fransız devletinin sorumluluk taşıdığını kaydetti ve Fransız askerlerinin savaş sırasında sistematik olarak işkence yaptığını da kabul etti. Macron’un, 2017 yılında yaptığı bir açıklamada ülkesinin Cezayir’i sömürgeleştirmesini, “insanlığa karşı işlenen suç” olarak nitelendirmişti ve Fransa’da özellikle de merkez sağ ve aşırı sağ kesimlerde Macron’un yaptığı açıklamalar sert tepkilere yol açmıştı.

Fransa Macron Cezayir

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ülkesine “ihanet etmekle” suçlandı

Elysee Sarayı açıklama yaparak, Macron’un bu sözlerinden herhangi bir pişmanlık duymadığını açıkladı. “Daha farklı ne diyebilirdi ki” ifadesi kullanılan açıklamada, “daha fazla söylenecek söz yok, bunun yerine daha çok adımların atılması gerekiyor” ifadeleri belirtildi. Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ise geçen yıl yaptığı açıklamasında, Fransa’dan resmi bir özür beklediklerini duyurmuştu. Cezayir’in 1954-1962 yılları arasındaki bağımsızlık savaşı, bu savaşta yaşanan trajediler, aradan 60 yıl geçmesine rağmen, iki ülke ilişkilerinde gerilimin sürmesine neden oluyor.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın