Fransa’da gündem Erdoğan ve Türkiye

Fransa'da Gündem

Fransa’da gündem Osmanlı geri dönüyor

Fransa’da gündem hiç değişmiyor. Koronavirüs salgını, üniversite öğrencilerinin ekonomik sıkıntı nedeniyle intiharları, siyasetçilerin karıştığı rüşvet ve pedofili skandalları ile zor günler yaşayan ülkenin gündeminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan var. Neredeyse her hafta bir Fransız medya kuruluşunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye’ye saldıran haber yayınlanması artık normalleşti. Fransa’da gündem sıralamasının birinci sırasındaki Türkiye ve Erdoğan nefreti bu kez yayınlanan bir kitapla kendisini gösterdi. Fransa’nın ünlü dinler tarihi uzmanlarından aynı zamanda dini kitaplar yayınlayan Éditions du Cerf’in yöneticisi Jean-François Colosimo’nun yayınladığı “Le sabre et le turban – Jusqu’où ira la Turquie ?” (Kılıç ve türban- Türkiye ne kadar ileri gidebilir) başlıklı kitapta Fransa için Türkiye tehlikesine dikkat çekildi.

İşleri güçleri Türkiye

Jean-François Colosimo’nun yöneticisi olduğu Éditions du Cer yayınevinden basılan kitap, Fransız medyasının gündemine oturdu. Kitabı Fransa’da gündem yapansa, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa’nın Başkenti Paris’e 3 saat uzaklıkta Osmanlı İmparatorluğu’nu yeniden kurduğu…” iddiası oldu. Türkiye’nin kardeş ülkemiz Azerbaycan’a işgal altındaki Dağlık Karabağ toprakları için yardım etmesini diline dolayan Fransız gazeteci, ülkenin medya kuruluşlarında kendisine yer buldu. Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde Ulusal Kitap Merkezi’nin başkanlığını da yapan Colosimo’nun kitabında yer verdiği görüşler bununla da sınırlı değil: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han’ın DNA’sını kopyaladığını (onun izinden gittiğini” iddia ediyor. Türkiye’nin Suriye, Azerbaycan ve Libya’daki etkinliğinin ileride Avrupa’da da hissedileceğini iddia ediyor. Aynı zamanda Bizans araştırmacısı bir Ortodoks’ta olan İtalyan asıllı Fransız yazar, Ayasofya’nın Fatih döneminde camiye dönüştürülmesi ile geçtiğimiz yıl tekrar ibadete açılması arasında paralellik kuruyor.

Fransa'da gündem

Fransa çalkanıyor umurlarında değil

Fransa’da gündem Erdoğan’dan geçilmiyorken  ülke koronavirüs salgınının yeni versiyonu ile oldukça zor günler geçiriyor. Buna Alman Biontech firmasının söz verdiği ilaçları geciktirmesi de eklenince Macron hükümeti oldukça zor günler geçiyor. Fransa buna rağmen Türkiye ve Erdoğan düşmanlığından vazgeçmiyor. Fransa ekonomik kriz içindeki Yunanistan’a milyarca eurorluk savaş uçağı satarak ekonomisini canlandırmaya çalışıyor. Ülkede koronavirüs salgının etkisinin artması bekleniyor. Fransız halkının hastalığının etkisini arttıracağını düşünerek gıda stoklamaya başladığı bildirildi. Bu da ülkede Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha çok gündem yapılacağı yorumlarına sebep verdi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın