Scroll Top

ABD’de işsizlik yüzde 15’e çıkabilir

ABD daralma

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte büyük olasılıkla keskin, şiddetli bir daralma yaşayacağını ve üçüncü çeyreğine başlarında da ekonominin biraz daha daralmaya devam edeceğini öngördüğünü bildirdi.

Kaplan, toparlananın ne kadar hızlı olacağının ise belirsiz olduğuna işaret etti. Şubat ayında yüzde 3,5 olan işsizlik oranının bu süreçte yüzde 10-15 civarına yükselmesinin muhtemel olduğunu da ifade eden Kaplan, işsizlik oranının 2020 yılı sonunda yüzde 8 civarına gerilemesi gerektiğini belirtirken , “Bunun gerçekleştirmemiz biraz zaman alacak” ifadelerini de kullandı.

Kaplan ayrıca, geçtiğimiz hafta Kongre’den geçen 2,2 trilyon dolar büyüklüğündeki teşvik paketine rağmen, yaşanan kriz ile başa çıkmak için daha fazla mali adımın gerektiğini de savundu.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de çalışanları işlerinde tutmanın ekonomiyi koronavirüs salgınının yayılmasını yavaşlatmak için alınan tedbirler nedeniyle yaşanmakta olan resesyondan ekonomiyi çıkarmak için anahtar olduğunu söyledi.

Benzer gönderiler