Hırvatistan’dan göçmenlere yardım eden gazeteciye ceza

hırvatistan-gazeteci-göçmen

Hırvatistan’dan gazeteciye ceza

Hırvatistan, Alman gazeteci Sebastian Leber‘ı sınırda gözaltına aldı. Hırvatistan İçişleri Bakanlığı, Alman gazetecinin göçmenlere yasa dışı sınır geçişlerinde yardım ettiğini iddia etti. Gazeteci Leber, para cezasına çarptırıldı. Alman gazeteci Sebastian Leber, Bosna Hersek-Hırvatistan sınırında göçmenlerle ilgili araştırma yapıyordu. Hırvatistan polisi, Leber ile birlikte 6 göçmeni gözaltına aldı. Hırvat yetkililer Alman gazeteciyi, göçmenlerin sınır geçişine kaçak yollarla yardım etmekle suçladı. Alman gazeteciye yöneltilen suçlardan biri de yasa dışı yollarla insan kaçırmak oldu. Leber, çıkarıldığı mahkemece Hırvatistan sınırına geçmesi gerekçe gösterilerek para cezası aldı. Olayların ardından açıklama yapan gazeteci, Hırvatistan’ın sistematik bir şekilde uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini dile getirdi. Leber, göçmenlerin işkencelere maruz bırakıldığını bunlara bizzat tanıklık ettiğini söyledi. Hırvatistan’da yaşananlar Alman medyasına da yansıdı. “Avrupa Sınırları İçinde Basın Özgürlüğünün Kısıtlanması” manşetleri atıldı. Hırvatistan sınırına gelen göçmenlerin sığınma başvuruları dahi alınmadan geri çevriliyor. Hırvat yetkililer göçmenlerin üzerindeki eşyalara el koyarak onları zorla Bosna sınırına gönderiyor.

hırvatistan-gazeteci-göçmen
Hırvatistan’dan gazeteciye ceza

Hırvatistan’dan göçmenlere şiddet

Geçtiğimiz aylarda Hırvatistan güvenlik güçlerinin sığınmacıları Avrupa Birliği sınırları dışına şiddet kullanarak geri ittiğini gösteren görüntüler ortaya çıktı. Güvenlik güçleri hakkında soruşturma başlatıldı. Görüntülerde Hırvat polislerinin ülkenin Bosna sınırında genç sığınmacıları sopayla dövdüğü belgelendi. Göçmenlerin şiddete maruz kaldığını gösteren araştırma Libération, Der Spiegel ve ARD gibi çeşitli medya kuruluşlarıyla ortak bir gazetecilik platformu olan Lighthouse Reports tarafından 8 ay boyunca yürütüldü. Hırvatistan İçişleri Bakanı Davor Bozinovic, göçmenlere şiddet uygulayan kişilerin üniformalarında herhangi bir armanın bulunmadığını söyledi. Bozinovic,”Kanun çiğnemek veya şiddet uygulamak Hırvat polisinin yapacağı şeyler değildir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa mutlaka yaptırım uygulanmalı” ifadelerini kullandı.

Hırvat hükümeti şiddeti biliyor

Avrupa medyasında yayınlanan videolarda ise söz konusu üniformaların ve kullanılan copların Hırvat polisinde de kullanıldığı belirtildi. İsmini vermek istemeyen 6 Hırvat memuru ile röportaj yapıldı. Hırvat memurları, kolluk kuvvetlerinin Hırvat müdahale polisi olduğuna inandıklarını söyledi. Polislerin arkasında “müdahale polisi” anlamına gelen “Interventa Policija” yazısının görüldüğü belirtildi. Haberde, Hırvat polisinin, sınırda göçmenlere karşı yürüttükleri özel çalışmalar için aylık yüzlerce euro ek ücret aldığı öne sürüldü. Bu eylemin “Operasyon Koridor” adı altında başkent Zagreb’de içişleri bakanlığına bağlı bir birim tarafından yönetildiği ifade edildi. “Operasyon Koridor’un” parçası olan ve gerçek ismini vermek istemeyen Goran Novak, sığınmacılara karşı düzenli şiddet uygulandığını belirtti. “Ormanda veya başka bir yerde sığınmacı bulduğumuzda, genellikle korku içinde yere yatarlar. Birimindeki memurlardan biri sık sık üzerlerinden geçer ve sopayla bacaklarına vurur. Zagreb’deki merkez, geri itme yapılıp yapılmayacağına karar verir.” ifadelerini kullandı.

Benzer gönderiler