Scroll Top

Suudi Arabistan, göçmenleri insanlık dışı koşullarda tutuyor

suudi arabistan göçmen

Suudi Arabistan göçmenlere insanlık dışı muamele yapıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suudi Arabistan‘da göçmenlerin insanlık dışı muamelere maruz kaldığını bildirdi. Suudi Arabistan makamlarına, başkent Riyad’daki sınır dışı etme merkezinde yüzlerce göçmene yönelik insanlık dışı muameleye son verme çağrısı yaptı. New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütünün (HRW), bazı görüntülerle birlikte rapor yayımladı. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suudi Arabistan yönetiminin, çoğu Etiyopya uyruklu yüzlerce göçmeni sınır dışı etmek üzere başkent Riyad’da “aşağılayıcı ve insanlık dışı” koşullarda tutulduğu belgeledi. Raporda Riyad’daki sınır dışı etme merkezinde tutulan 7 Etiyopyalı ve aynı merkezde tutulduktan sonra sınır edilmiş 2 Hindistanlı göçmenle telefonla konuşulduğu bilgisine yer verildi. Göçmenlerin çalışma izni ve oturumları olmadıkları gerekçeleriyle sınır dışı edildiği kaydedildi.

Suudi Arabistan’da üç göçmen darp sonucu öldüğünü bildirdi

Raporda çöplerle birlikte yüzlerce kişinin üst üste tutulduğunu gösteren görüntülerin de yer aldı. Yayımlanan raporda şu bilgilere yer verildi. “HRW’nin iletişim kurduğu göçmenlerin hepsi, Suudi Arabistan makamları tarafından sayıları 350’yi bulan başka göçmenlerle birlikte kirli ve dolu odalarda aylarca bekletildiklerini söyledi. Hatta merkezde bir yıldan fazla süredir tutuluyor. Göçmenler, uzanacak alan bulamadıkları için sırayla birbirlerinin üzerinde yattıklarını anlattı. Elde edilen görüntüler de tanıkların aktardıklarını doğruluyor.” Raporda göçmenlerin, sınır dışı etme merkezindeki muhafızların sözlü ve fiziki işkenceler ile tehditlerine maruz kaldıklarına yer verildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne konuşan göçmenlerin ağzından şunları söyledi: “Farklı üniformalar giyen muhafızların saldırılarına maruz kaldığımız gibi diğer bazı göçmenlerin plastikle kaplı demir joplarla darp edildiklerine tanıklık ettik. Merkezde tutulan göçmenler, tıbbi talep veya birtakım şikayetlerini dile getirdiklerinde darp ediliyorlar. Merkezdeki göçmenlerden 27 yaşındaki Etiyopyalı biri, yasadışı yollarla 3 göçmenin öldürülmesine tanıklık etti. Öldürülen 3 kişiden ikisi muhafızların uyguladığı şiddetli darp sonucu aldıkları yaralardan hemen sonra can verirken, diğeri ise daha sonra öldü.”

İnsan Hakları İzleme Örgütü: Göçmenler koronavirüse rağmen iç içe tutuldu

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayımladığı raporda, bazı göçmenlerde yeni tip koronavirüs (Covid-19) belirtilerinin görülmesine rağmen Suudi Arabistan makamlarının göçmenleri hala merkezde tuttuğu kaydedildi. Üstelik koronavirüse karşı merkezlerde hiçbir önlem alınmadığına işaret edildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü Suudi Arabistan’a, işçi göçmenlere yönelik insanlık dışı uygulamalarına son vermesi gerektiğini söyledi. Raporda, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün mülteci ve göçmenler direktörlüğünde görevli Nadiye Hardman’ın ağzından şu ifadelere yer verildi: “Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan için, salgın tehlikesinin sürdüğü bu dönemde işçi göçmenleri aylarca bu şartlarda tutmasının hiçbir gerekçesi olamaz.”

Benzer gönderiler