Scroll Top

Seçimlerin yaklaştığı İsveç’te mülteci düşmanı sosyal medya hesapları 2 kat arttı

Screenshot_1

9 Eylül’de genel seçime gidecek İsveç’te yapılan bir araştırma, sosyal medyada göçmen karşıtı demokratları destekleyen sahte hesaplarda iki katı artış olduğunu ortaya çıkardı.

Oxford Internet Enstitüsü ve İsveç Savunma Araştırma Ajansı tarafından yapılan sosyal medya araştırması, dikkat çeken sonuçlar ortaya çıkardı. 46 binden fazla hesap ve 571 bin 719 tweet üzerinden yapılan araştırmada, 9 Eylül’deki seçim öncesi bot (otomatik) mesaj atan hesapların sayısında “önemli ölçüde artış” olduğu belirlendi.

Araştırma sonuçları, otomatik hesapların göçmen karşıtı demokratlara destek veren mesajlar paylaştığını ortaya koydu. Gerçek hesaplardan verilen destekten yüzde 40 daha fazla mesaj, otomatik hesaplardan geldi. Göçmenlerin üllkelerine geri gönderilmesini savunan İsveç için Alternatif Partisi, otomatik mesajlarla en çok destek alan siyasi parti oldu.

Oxford Internet Enstitüsü’nde araştırma direktörü Ralph Schroeder, “Ortaya çıkan ortak genel resim, bu hesapların seçim öncesi çok fazla yanlış bilgi yayıyor olmasıydı. Mesajların çoğu, belirli partileri desteklemeyi, göç politikasını ve mültecileri eleştirmeyi konu alıyor” dedi.

Benzer gönderiler