Scroll Top

Hava Kuvvetleri’nde FETÖ operasyonu: 101 şüpheliye gözaltı kararı

feto-nun-hava-kuvvetleri-yoneticilerinden-olan-ibrahim-yakut-tutuklandi-8913607

Hava Kuvvetlerinde rütbesi alınmış bir tuğgeneral ile albay, yarbay, binbaşı, yüzbaşı ve üsteğmenlerin de aralarında bulunduğu 101 asker hakkında gözaltı kararı verildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki bazı askerlerin FETÖ’nün “mahrem imamları” ile örgütün iletişim yöntemi olarak kullandığı ankesörlü telefonlar üzerinden haberleştikleri tespit edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, açığa alınan 78 asker ile 15 Temmuz darbe girişimi sonrası hakkında adli işlem yapılan ve ihraç edilen 23 asker hakkında gözaltı kararı alındı.

Savcılığın talimatıyla harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin yakalanması için Ankara merkezli 22 ilde operasyon başlattı.

37 şüpheli gözaltına alındı

Operasyonlar kapsamında şüphelilerden 37’sinin gözaltına alındığı, diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Hakkında gözaltı kararı verilen şüpheliler arasında bir tuğgeneral, 5 albay, 2 yarbay, 4 binbaşı, 25 yüzbaşı ve 54 üsteğmen olduğu bildirildi.

Ordudan ihraç edilen ve rütbesi alınan tuğgeneralin, Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan eski 7. Ana Jet Üs Komutanı Emin Ayık olduğu belirtildi.

Benzer gönderiler