Scroll Top

Fransa, Ruanda Soykırımı gerçekleşmeden önce uyarıldı

fransa ruanda soykırımı

Fransa’nın, Ruanda Soykırımı gerçekleşmeden önce uyarıldığı açığa çıktı

Fransa’da eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand dönemindeki hükümete, Ruanda’da Tutsilere karşı soykırım yapılacağına dair bilgi verildiği ortaya çıktı. Mitterrand hükümetine giden bilgiler belgelerle ortaya kondu. Belgelerin Ulusal Arşivler Dairesi’nde saklandığı bildirildi. Fransız gazetesi Le Monde’nin yayınladığı yeni belgelere göre, Ruanda’da soykırım yapılacağı yolunda düzenli bilgiler Mitterrand yönetimine sürekli bildirilmiş. Ortaya çıkan belgeler, François Mitterrand yönetiminin 1990’dan 1994’deki soykırıma kadar, Ruanda’daki Hutu rejimine silah ve siyasi destek verdiğini de bir kez daha kanıtlıyor. Ortaya çıkan delillere göre, dönemin Fransız hükümeti Ruanda’daki giderek kötüye giden durumu yakından izlediği halde hatta sivillere yönelik katliamları da gördüğü halde yapılan soykırımı durdurmadı. Üstelik Fransa yönetimi Ruanda Soykırımı yapılırken sivillerin canavarca katledilmesine göz yumdu. Sivillere yönelik yapılan soykırıma çanak tuttu.

“Fransa Ruanda Soykırımı sırasında silah tedarik ediyordu”

Le Monde yayınladığı haberde şunları kaydetti: “Soykırım beklenmeyen bir fırtına değildi, hazırlıkları adım adım yapılıyor, nefret ideolojisinin ortamı yaratılırken, silahlar da içinde olmak üzere tümü lojistik araç ve gereçler tedarik ediliyordu.” Kamuya açılan belgelerde Jacques Pelletier isimli bakanın Mitterand’a Ruanda’da kötüye giden durumla ilgili endişesini dile getirdiği mektup yer alıyor.

Ruanda Soykırımı Fransa’nın tarihinde bir utanç sayfası

Doğu Afrika ülkesi olan Ruanda, 1994 yılında Fransa’nın desteğiyle bir iç savaşa sürüklendi. Ruanda’da büyük bir soykırım gerçekleşti. Saldırılar Hutu milliyetçilerinin Tutsileri aşağı melez ırk olarak görmesiyle başladı. Saldırı esnasında ölenler için kılını kıpırdatmayan Fransa daha sonra “Ruanda’da katliam, soykırım var ve biz bunu durduracağız” dedi ve ülkenin meşru hükumeti olan Hutu gücüne soykırımı durdurması için silah yardımında bulundu ve adeta soykırıma çanak tuttu. Üstelik bu da yetmezmiş gibi ülkenin batısına asker indirdi ve o bölgeyi kendi kontrolüne aldı. Bölgeye “Turkuvaz” adı verildi. Buraya kimsenin girmesine izin vermeyen Fransa, içeride de katliamın devam ettirdi. Hutular, Fransa koruması altında katliam devam etti. Hutu ordusu Fransa hükümeti tarafından silahlandırıldı. Fransa böylece Tutsilere son darbeyi vurdu. Irkçı saldırılar, dakikada 6, yüz günde yaklaşık bir milyon insanın soykırıma kurban gitmesine sebep oldu. Soykırımdan sadece 300 bin kişi kurtulabildi. 250 bin kadına tecavüz edildi. Yüzbinlerce insan hayatına engelli olarak devam etti. Milyonlarca insan da ülkesinden göç etmek zorunda kaldı.

fransa ruanda soykırımı

Benzer gönderiler