Scroll Top

AB sahil ve sınır güvenliği ajansı Frontex soruşturuluyor

frontex yunanistan soruşturma

AB’nin sınırlarını korumak ve yönetmekle görevli Frontex hakkında soruşturma başlatıldı

Avrupa Birliği (AB) Yolsuzlukla Mücadele Ofisi (OLAF), yine AB (Avrupa Birliği) Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı Frontex’e soruşturma başlattı. Soruşturmanın nedeni Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı’nın (Frontex) Ege’de göçmenleri geri itilmesi ile taciz ve görevi kötüye kullanması. OLAF (Avrupa Birliği Yolsuzlukla Mücadele Ofisi) ve Frontex açıklama yaparak, soruşturma başlatıldığını doğruladı. Ancak soruşturmanın detayları ile ilgili bilgi verilmedi. Her iki kurum da soruşturma açılmasının FRONTEX’in yasalara karşı geldiği anlamına gelmediğini, bu tür uygulamaların iyi yönetim için yapılan çalışmalar arasında yer aldığını bildirdi. İnternet sitesi Politico’nun yayınladığı haberde ise OLAF’a (Avrupa Birliği Yolsuzlukla Mücadele Ofisi) bağlı müfettişlerin, merkezi Polonya’da bulunan Frontex çalışanlarıyla geçen ayın başından beri görüşmeler yaptığı bildirildi. Müfettişlerin soruşturduğu taciz ve görevi kötüye kullanma suçlamaları nedeniyle çok üst seviyedeki bir görevli dahil olmak üzere bazı Frontex çalışanlarının da görevden ayrıldığı belirtildi.

Göçmenlerin geri itilmeleri de araştırılıyor

Frontex’e açılan soruşturmada Ege Denizi’nde botlarla Yunan adalarına geçmeye çalışan sığınmacıların, uluslararası hukuka aykırı şekilde geri itilmeleri de araştırılıyor. Uluslararası medyada Yunanistan’ın kendi kara sularında bulunan sığınmacıları Türkiye’ye geri ittiği yönünde haberler yer almıştı. Brüksel merkezli “EU Observer” internet sitesi, Frontex’ten temin ettiği belgelerle Atina yönetiminin, Yunan Sahil Güvenliğine sığınmacıları Türk kara sularına geri itme yönünde talimat verdiğini ortaya çıkarmıştı. Almanya’nın Der Spiegel dergisinin yaptığı araştırmada, Yunan sınır muhafızlarının, mültecileri Yunanistan’a ulaşmamaları için açık denize geri ittikleri ve Frontex’in de uluslararası hukuka aykırı olarak bu operasyonlarda bulunduğu gözler önüne serilmişti. Frontex tarafından kullanılan bir uçağın mültecileri durdurduğu ve uçaktaki kamera görüntülerinin Varşova’daki Frontex Genel Merkezine canlı olarak aktarıldı. Ancak Frontex’in söz konusu bölgeye mültecilerin kurtarılması için yardım göndermediği belirtilmişti.

frontex mülteci zulüm

 

Yunan hükümeti de suçlamaları reddediyor

Spiegel’in ve başka medya kuruluşları Yunan hükümetinin mültecileri Türkiye’ye zorla geri göndermeleri belgeledi. Buna rağmen Yunanistan, mültecilerin geri itilmesini reddediyor. Frontex ile ilgili suçlamaların artması üzerine AB Ombudsman Kurumu da ajans hakkında soruşturma başlatmıştı. AB Komisyonunun ajanstan sorumlu üyesi Ylva Johansson da Frontex yönetimini kasımda acil toplantıya çağırmıştı. Frontex Direktörü Fabrice Leggeri ise kurumunun Yunanistan’ın mültecileri açık denize geri itmesine destek verdiği yönündeki iddiaları reddetmişti.

Benzer gönderiler