Scroll Top

Özel Haber: Türkiye tek kalemde en büyük silah ihracatını yapmaya hazırlanıyor

020320151701531366516

Türk Savunma Sanayi yetkilileri uzunca zamandır Suudi Arabistan ile üzerinde çalışılan büyük bir silah satışı anlaşmasının yakında imzalanmasını bekliyorlar. Ancak paketin içeriği gizli tutulacak.

Türk Savunma Bakanı Fikri Işık, Suudi Arabistan ile imzalanacak silah ihraç paketinin Türk Savunma Sanayiinin şu ana kadar tek kalemde gerçekleştireceği en büyük ihracat anlaşması olacağını söyledi.

Savunma sanayiinde çalışan üst düzey bürokratlardan alınan bilgilere göre paketin tam içeriği henüz netleşmedi. Kesin olan bilgi ise görüşmelerin nihai aşamaya geldiği.

Suudi Arabistan, Türk Savunma Sanayiinin en çok ihracat yaptığı ilk 10 pazar arasında yer alsa da ithal ettikleri Türk savunma ürünlerinin yıllık değeri yalnızca 50 milyon dolar civarında.

Türkiye ve Suudi Arabistan savunma alanında işbirliğinin artırılması hususu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan’a 2015 yılı sonunda yaptığı üst düzey resmi ziyarette karara bağlanmıştı.

Türkiye, Suudi Arabistan’ı İslam dünyasındaki en önemli müttefiklerinden biri olarak görüyor. İki ülkede Suriye’deki savaşta muhalefeti destekliyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ayrıca hükümetin Türk savunma ve havacılık ihracatının artırılması için yeni bir strateji üzerinde çalıştığını söyledi. Bakan, finansman kısmının potansiyel pazarlara yapılabilecek ihracatın önündeki en büyük engel olduğunu da kabul etti.

Bakan konuşmasının devamında savunma sanayi ihracatçıları için Eximbank yapısı haricinde bir kredi sağlama mekanizması kuracaklarını açıkladı. Yeni strateji uyarınca Türkiye özellikle küçük ve orta büyüklükteki savunma firmalarının ihracatını teşvik etmek için belli bazı ülkelerde irtibat ve pazarlama ofisleri açacak ve alıcılarla barter üzerinden alışverişi mümkün kılacak anlaşmalar üzerinde çalışacak.

Türkiye’nin son 5 yılda savunma ve havacılık ihracatı 2’ye katlanarak 883 milyon dolardan 1.68 milyar dolara çıktı.

Benzer gönderiler