Scroll Top

Dozu 175 bin dolar olan tedaviyi devlet karşılayacak

kDakbfWWLfeFtPN-800x450-noPad

SMA hastası Hazal bebek tüm SMA hastası çocuklara umut oldu. İnternet üzerinden başlatılan “SMA hastası Hazal bebeğin ilaç masraflarını SGK üstlensin.” kampanyası amacına ulaştı. Sağlık Bakanlığı SMA hastalığın tedavi masraflarının devlet tarafından karşılanacağını açıkladı.

SMA (gevşek bebek sendromu), kasları günden güne eritiyor, hareket edilmesine izin vermiyor ve hatta nefes alınmasını bile zorlaştırıyor.

SMA hastası bebeklerin SMA hastalığını yenmesi için ise tek çare var. O da dozu 175 bin dolar olan bir ilaç.

İlaç SGK kapsamında Türkiye’ye getirilecek. Peki, bu ilacı kimler alabilecek? Sağlık Bakanlığı nasıl bir tedavi yürütecek?

10 ila 20 bebek faydalanacak 

ABD’den getirilecek ilaçla ilgili olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şu açıklamalarda bulundu: “Erken Erişim Sistemi dediğimiz bir sistemle durumları müsait olan hastalara bu ilaçları kullanmak üzere firmayla görüştük. Zannediyorum 10 ila 20 arasındaki bebeğe bu ilaçlar kullanılacak.”

SMA hastalarının umudu o ilaç SGK kapsamında Türkiye’ye getirilecek. İl etapta durumu ciddi 10 ila 20 arasındaki SMA’lı bebek, dozu 175 bin dolar olan ilacına kavuşacak.

SMA nedir?

Hareket sinir hücrelerinden kaynaklı bir hastalık olan SMA hastalığı, kas hareketlerini kontrol eden sinir sisteminin tahrip olmasıyla kasların zayılaması ve erimesi olarak açıklanıyor. Kişiyi yatağa bağımlı hale getiren SMA hastalığının çeşitli tipleri bulunuyor. Ancak en tehlikeli evresi SMA Tip 1 olarak biliniyor. SMA Tip 1’in belirtileri çocukluk yaşlarından itibaren gözle görülebilir bir halde oluyor. Hastalık, yeni doğmuş bir bebekte görülebilirken, yetişkinlerde de ortaya çıkabiliyor.

Benzer gönderiler