Scroll Top

Kültür Bakanlığı İbn-i Sina’nın kitabının meşhur şerhini kurtardı

ibni sina

Yusuf Ağa Yazma Eserler Kütüphanesi’nden 2000 yılında çalınan, İbn-i Sina’nın “El-Kanun fi’t-Tıb” kitabının Fahreddin Er-Râzi tarafından yazılan 197 sayfalık “Şerh el-Kanun fiʼt-Tıb” isimli eserinin İngiltere’de açık artırma yoluyla satılacağı bilgisini alan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, harekete geçti.

Arapça nesih hat ile 1224 yılında Selçuklu döneminin en önemli İslam âlimlerinden, Fahreddin er-Razi’nin yazdığı eser, İngiltere’deki Sotheby’s Müzayede Evi’nde 26 Nisan’da gerçekleştirilen “İslam Dünyası Sanatı” başlıklı müzayedede satılacak eserler arasından, bakanlık yetkililerince Türkiye’ye ait olduğu ispatlanarak çıkartıldı.

İhbar hattı sayesinde fark edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yusuf Ağa Yazma Eser Kütüphanesi koleksiyonunda 4 bin 980 demirbaş numarasıyla kayıtlı “Şerh el-Kanun fiʼt-Tıb” isimli yazma eser, 17 yıl önce çalındı. Bakanlık, eserle irtibatı, geçen hafta içerisinde gelen ihbarlar ile yeniden sağladı.

Doktora öğrencisi ihbar etti.

Çalıntı eserin satışa sunulacağını fark edenlerden biri, Hollanda’daki Utrecht Üniversitesinde doktora yapan Hüseyin Şen oldu. Eserle ilgili bilgileri araştırarak karşılaştıran ve satışa sunulacak şerhin Türkiye’ye ait olduğunu tespit eden Şen, durumu bakanlık yetkililerine aktardı.

Satışı durduruldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın talimatı doğrultusunda harekete geçen bakanlık yetkilileri, Interpol’e başvurdu. Ayrıca ilgili müzayede firmasının Türkiye sorumlusu Oya Delahaye ile görüşülerek, söz konusu eserin müzayededen çekilmesi konusunda çağrıda bulunuldu. Bu çağrı sonrası eserin satışı durduruldu.

Türkiye’ye iadesi bekleniyor.

Bu girişimlerin ardından, el yazması eserin Türkiye’ye iade edilerek Konya’daki Yusuf Ağa Yazma Eserler Kütüphanesi’nin raflarında yer alması bekleniyor.

Dünya genelindeki koleksiyoner ve sanat tutkunlarını cezbeden Sotheby’s Müzayede Evi’ndeki “İslam Dünyası Sanatı” başlıklı müzayedede, Osmanlı dönemine ait dekoratif eser, mücevher, yüksek kaliteli taşınabilir eşyalar, kılıçlar, ipek ve kadife çatma paneller, eyer örtüsü, feraset bohçası ve gümüş baharatlık gibi parçalar da dâhil olmak üzere toplam 239 tarihi eser satışa sunuldu.

Müzayededen çıkarılan Selçuklu dönemine ait el yazması eserin satışa sunulması halinde 30 ile 40 bin Euro aralığında satılması öngörülüyordu.

Benzer gönderiler