Scroll Top

İngiltere’de gıda krizi çocukların öğünlerini vurdu

İngiltere'de gıda krizi sebebiyle öğünlerde tavuk et de sınırlandırılırken, daha ucuz bir seçenek olan hindi eti tercih edilmeye başlandı.

İngiltere’de gıda krizi öğünlere yansıdı

İngiltere’de gıda krizi yaşanıyor. Gıda fiyatlarındaki artışta koronavirüs salgını, Ukrayna savaşı ve yakıt fiyatlarındaki yükselişin etkili olduğu belirtiliyor. Gıda fiyatlarının artması sebebiyle bazı okulların menüsünden et çıkarıldı. Hayat pahalılığı gibi sebeplerle patates gibi temel gıdaların da fiyatları artırıldı. Diğer yandan fiyatlardaki artışlar sebebiyle bazı okularda ucuz et ithal et ürünleri tercih edilmeye başlanırken, öğünlerdeki sebze ve meyvelerde de değişiklik yapılması düşünülüyor.

Gıda krizi çocuklar için tehdit

İngiltere ve Galler Bölgesi’nde okullara yemek tedarik eden firmaların derneği Laca, BBC’ye yaptığı açıklamada okul öğünlerinin kalitesinin düşmeye başladığını ve bunun çocukların yeterli beslenmesi açısından bir tehdit oluşturduğunu söylüyor. İngiltere’de hükümet erken yaşlardaki çocukların bedava öğünlerden faydalanmaya devam edebilmeleri için gıda tedarik eden firmalara teşvik oranını arttırmıştı. Ancak tedbirler yeterli olmadı.

İngiltere’de gıda krizi sebebiyle öğünlerde tavuk eti de sınırlandırılırken, daha ucuz bir seçenek olan hindi eti tercih edilmeye başlandı. İngiltere’de eğitim yaşındaki çocukların yarısından fazlasının bedava öğün hakkı var. Öğretmenler, birçok çocuk için bunun gün içinde besin ihtiyaçlarını karşılayacak tek öğün olduğunu söylüyor. Gübre ve yakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle patates fiyatlarında bile artış görülürken makarna, sıvı yağ, donmuş sebzeler ve balık gibi gıdalarda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Son birkaç gün zarfında kıyma fiyatlarının yüzde 11 oranında arttığı ifade edildi.

Çocuk yoksulluğuyla mücadele eden dernekler ve okullara yemek tedarik eden firmalar, gıda maliyetlerinin hükümet teşviklerine kıyasla çok hızla arttığını, birçok ailenin çocuklarına sıcak yemek yedirme imkânı bulamadığını belirtiyor. İngiltere’de bedava okul öğünlerinden faydalanan çocuk sayısı Ocak 2021’de 160 bin iken, bu yıl 1,9 milyona çıkmış durumda.

Benzer gönderiler