Scroll Top

Somali’de yaklaşık 1 milyon kişi gıda sıkıntısı yaşıyor

somali-bm-aclik

Somali‘de son 40 yılın en şiddetli kuraklığı yaşanıyor. Kuraklık nedeniyle ülkedeki 1 milyon kişi gıda ve su sıkıntısı çekiyor. Somali’nin güneybatısındaki Dolow bölgesinde 7 çocuğuyla yaşayan Farhiyo Ahmed, ülkesindeki kuraklıkla ilgili konuştu. Ahmed, su ve yemek bulmakta zorluk çektiklerini söyledi. Yaklaşık 1 milyon Somalilinin kuraklık nedeniyle gıda ve su sıkıntısı çektiği ülkede Ahmed, çocuklarıyla göç etmek zorunda kaldıklarını ve mülteci kampına sığındıklarını ifade etti. Ahmed, “Bu kampa geldim çünkü her şeyimizi kaybettik ve çocuklarımı besleyecek yemek yoktu.” diye konuştu. Farhiyo Ahmed, kampta yaşamanın da zor olduğunu dile getirdi. Burada aynı sorunların sürdüğünü söylerek, gıda sorununun yanında barınak ve eğitim ihtiyaçlarını da tam olarak karşılayamadıklarını kaydetti.

bm-somali-aclik
BM: Somali’de çocuklar açlıktan ölüyor

“Kuraklık nedeniyle hayvanlarım öldü ve çocuklarımı doyuracak bir şeyimiz kalmadı”

57 yaşındaki 9 çocuk annesi Muhibo Ali Hilowle de hayatında böyle şiddetli bir kuraklıkla karşılaşmadığını söyledi. Hilowle, “Bir yetişkin olarak sadece su ile hayatta kalmaya çalışıyorum ama çocuklar iki gündür yemek bulamıyor.” dedi. Saruuro Bishaar Abdi de 1 hafta boyunca 10 çocuğu ile yürüyerek kampa geldiklerini ifade etti. Abdi, “Kuraklık nedeniyle hayvanlarım öldü ve çocuklarımı doyuracak bir şeyimiz kalmadı. Bu nedenle buraya geldim.” diye konuştu. Somali Cumhurbaşkanlığı Kuraklıkla Mücadele Özel Temsilcisi Abdirahman Abdishakur Warsame, kampları ziyaret sırasında açıklamalarda bulundu. Somali ve uluslararası toplumun ortak çalışması gerektiğini söyledi. Warsame, “Farklı yerleri ziyaret ediyor ve kuraklıktan etkilenenleri gözlemliyorum. Bu insanlara yardım için koordinasyon sağlayama çalışıyoruz.” dedi.

Ocaktan bu yana en az 200 çocuk açlıktan öldü

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (UNOCHA) Somali’nin 2017’den bu yana ilk kez “felaket düzeyinde gıda güvensizliğine” tanık olduğunu açıkladı. BM tarafından yapılan açıklamada, ülkenin farklı bölgelerinde ocaktan bu yana en az 200 çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle yaşamını yitirdiği ifade edildi. Ayrıca Afrika Boynuzu‘nda kuraklık koşullarının ülkenin 8 bölgesinde art arda gelen dördüncü yağışlı mevsimin ardından kötüleştiği belirtildi. “(Bu durum) 7 milyondan fazla kişiyi etkiledi ve 805 binden fazla kişi yerinden oldu” denildi. BM‘nin Somali’deki kuraklıkla mücadele kapsamında Kuraklığa Müdahale ve Kıtlık Önleme Planı’nı başlattığı ifade edilen açıklamada, planın uygulanması için 993,3 milyon dolara ihtiyaç olduğu ve 6,4 milyon kişiyi hedeflediği belirtildi. Somali hükümeti, artan kuraklık nedeniyle 23 Kasım 2021’de ülke genelinde “acil durum” ilan etmişti.

Benzer gönderiler