Scroll Top

BM: İsrail’den hesap sorulmalı

israil-filistin-bm

Filistin’i işgal eden İsrail’den hesap sorulmalı

İsrail, Filistin’i işgal etmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Filistin Özel Raportörü, Filistin topraklarında işgal sürerken bu duruma karşı sessiz kalınmaması çağrısında bulundu. Uluslararası toplumun Filistin’i 54 yıldır işgal ettiği için İsrail’den hesap sorması gerektiğini ifade etti. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Filistin Özel Raportörü Michael Lynk, konuyla ilgili yazılı açıklamalarda bulundu. Lynk, “BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından 2334 sayılı kararın kabul edilmesinin beşinci yıl dönümünde, uluslararası toplum kendi verdiği sözleri ve kendi yasalarını ciddiye almak zorundadır.” ifadelerini kullandı. Uluslararası toplumu, Filistin’i 54 yıldır işgal ettiği için İsrail’den hesap sormaya çağırdı. Lynk, işgalden sorumlu İsrail’den hesap sormak için kararlı bir uluslararası müdahale olmadan Filistin’in kendi kaderini tayin etmeye ve çatışmaların yakın bir gelecekte sona ereceğine dair hiçbir umut olmadığını söyledi.

İsrail yerleşim faaliyetlerini durdurmalı

Lynk, uluslararası toplumu Orta Doğu‘da barışı sağlamak için hak temelli bir yaklaşım geliştirmeye ve İsrail’i uluslararası hukuka uygun hale getirmeye davet etti. “Eğer bu 2334 sayılı karar uluslararası toplum tarafından gerçekten uygulanmış olsaydı ve İsrail tarafından riayet edilmiş olsaydı, büyük ihtimalle adil ve kalıcı bir barışın eşiğinde olurduk.” dedi.  BM Güvenlik Konseyinin Aralık 2016’da aldığı 2334 sayılı karar, İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında tüm yerleşim faaliyetlerini derhal durdurmasını talep ediyor.

İsrail’in Filistinlilere zulmü bitmiyor

İşgalci İsrail, Filistin topraklarında sadece yerleşim faaliyetleri yürütmüyor. İsrail güçleri Filistinlilere adeta zulmediyor. İşgal altındaki topraklarda yaşamaya çalışan Filistinliler, türlü baskılara uğruyor. Filistinliler evsiz bırakılıyor. Kimisi sokak ortasında acımasızca darbedilirken kimi aylarca gözaltı merkezlerinde tutuluyor. Kimisi ise öldürülüyor. Öte yandan İsrail askerleri, Filistinlilere sistematik olarak psikolojik şiddet de uyguluyor. Ülkede Filistinliler için yollar ayrı. 3 anayol hattından biri, Filistinlilerin kontrollü geçişine izin veriyor. Ancak İsrail askerleri yolu sürekli olarak metal ızgaralarla kapatıyor. İşgalci İsrail, bu kontrol noktaları ile Filistinlilere fiziksel şiddet ve psikolojik baskı yapıyor. Uzun bekletmeler, tutuklamalar bazen de kontrol noktasında doğrudan öldürülen Filistinliler hemen her gün yaşanan olaylar. Öte yandan İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs’te Yahudiler için 18 yerleşim bölgesi yaptı.

israil-filistin-bm
Filistin’i işgal eden İsrail’den hesap sorulmalı

Benzer gönderiler