Scroll Top

Kanada’da koronavirüs bahanesiyle 33 milyon mobil cihaz gözetlendi

Kanada-da-koronavirus-bahanesiyle-milyonlarca-insan-gozetlendi

Kanada’da koronavirüs salgını gerekçesiyle 33 milyon mobil cihaz izlendi

Kanada’da koronavirüs salgını bahanesiyle 33 milyon mobil cihazı izlediği ortaya çıktı. Kanada Halk Sağlığı Merkezi, salgın süresince uygulanan tam kapanmada insanların cep telefonundaki verilere erişti. Ajans, yayılan haber üzerine gazeteye açıklama yolladı. Karantina sırasında insanların hareketlerini izlemek için 33 milyon mobil cihazın konum verilerine erişildiğini doğruladı. Ancak PHAC sözcüsü , ajansın, karantina önlemlerinin etkinliğini değerlendirmek istediğini ifade etti. Kanada içindeki nüfus hareketi ile koronavirüsün yayılması arasındaki olası bağlantıları anlamasına izin vermek için konum verilerini kullandığını açıkladı. Habere ilişkin görüşlerine yer verilen Pandemik Gözetim kitabının yazarı ve Queen’s Üniversitesi Gözetim Çalışmaları Merkezinin eski direktörü David Lyon da bu açıklamayı doğruladı.

Kanada-da-koronavirus-bahanesiyle-33-milyon-gozetlendi
Kanada’da koronavirüs bahanesiyle 33 milyon gözetlendi

Gözetim teknolojisinde yeni “normal”

Sözcü, Kanada’daki hareket eğilimlerinin “tanımlanmamış ve toplu verilerini” sağlamak için sözleşme imzalandığını belirtti. Ancak sözleşmenin Ekim 2021’de sona erdiğini ifade etti. PHAC’ın artık konum verilerine erişimi olmadığını ifade etti. PHAC sözcüsü, hareketlilik veri analizinin halk sağlığı hedeflerini ilerletmeye yardımcı olduğunu, bulguların halk sağlığı mesajları, planlama ve politika geliştirmeyi bilgilendirmek için özel danışma komitesi aracılığıyla iller ve bölgelerle düzenli olarak paylaşıldığını da ifade etti. Ancak haberde görüşlerine yer verilen Pandemik Gözetim kitabının yazarı ve Queen’s Üniversitesi Gözetim Çalışmaları Merkezinin eski direktörü David Lyon, “Kanada halkının, salgın sona ermeden ve sonrasında bu tür birçok yetkisiz gözetim girişimini öğreneceğini düşünüyorum…

Kanada’da koronavirüs gizlilik ihlali gerekçesi oldu

..Koronavirüs salgını sırasında gözetim teknolojisinin artan kullanımı, güvenlik adına yeni bir normal oluşturdu. Salgın, yalnızca halk sağlığı için gözetlemiyor. Dahası birçok meslek grubundaki insanı izlemek için  büyük bir gözetim için fırsat yaratıyor.” açıklamasını yaptı. Lyon, ” 11 Eylül’den sonraki gözetimi gölgede bırakan salgın gözetimine dair kanıtlar var.” açıklamasını yaptı. Ulusal Gizlilik Komiserliği, Kanada Halk Sağlığı Ajansının, özel verilere bu şekilde ulaşmasını incelemeye aldı. Ayrıca Gizlilik Komiserliği Ofisi, “girişim hakkında daha fazla bilgi almak için ajansın takip edildiğini” belirtti. Üstelik şu aşamada ek yorum yapılamayacağını duyurdu.

Benzer gönderiler