Scroll Top

Emlak sektöründe karpuz ve şeftali fırsatı

Emlak sektöründe karpuz ve şeftali fırsatı

Emlak sektörü takasa geçti

Çin’de emlak şirketleri satışları canlandırmak için ilginç kampanyalar düzenliyor. Ülkede ekonomik koşulların kötüleşmesi nedeniyle düşüşe geçen konut satışlarını yeniden canlandırmaya çalışıyor. Çin’de müteahhitlerin takasa dayalı konut kampanyalarına bir yenisi daha eklendi. Nanjing ve Wuxi şehirlerindeki iki müteahhit, karpuz ve şeftali kampanyası başlattı. Buna göre ev almak isteyen çiftçiler ön peşinatlarını karpuz veya şeftali olarak ödeyebilecek. Yaklaşık 250 bin liraya karşılık gelen karpuz, peşinatın yerine sayılabilecek.

Emlak sektörü krizde

Çin’de konut satışları, yavaşlayan ekonomi ve sektördeki ağır borç yükünün olumsuz etkisi altında. Hükümetin sektöre getirdiği kredi kısıtlamaları şirketlerin işini daha da zorlaştırdı. Bunun üzerine birçok firma çareyi çiftçilere yönelik kampanya yapmakta buldu. Yüksek enflasyon nedeniyle pahalılaşan gıda ürünleriyle takas sistemi başladı. Daha önce de bazı emlak şirketleri buğday, sarımsak gibi gıda ürünleriyle takas kampanyası başlatmıştı. Central China Real Estate’ten bir temsilci konut satışları sonrası peşinat olarak buğday kabul edeceklerini açıkladı. Temsilci ayrıca, kampanyanın kırsal bölgede yaşayan çiftçileri hedeflediğini ve 10 Temmuz’da sona ereceğini belirtti. 30 gün süren sarımsak kampanyasında 30 adet konut satılmıştı. Ülkede konut satışları Mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 31,5 azaldı.

Gayrimenkul geliştirme şirketi Shiamo Grubu yetkilileri, Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’na verdiği demeçte Çin’deki konut krizine ilişkin şunları söyledi:

“2021’in ikinci yarısından bu yana Çin’deki emlak sektöründeki makro değişiklikler ve koronavirüsün etkisi, grubun son aylarda sözleşmeli satışlarında gözle görülür bir düşüş yaşamasına sebep oldu.”

Emlak uzmanları, koronavirüs salgını ve Çin’in makroekonomik durumu sebebiyle konut satışlarında yüzde 25’lik bir düşüş bekliyor.

Benzer gönderiler