Scroll Top

ABD’de 16 yıl sonra “terör saldırısı” gerçekleşti!

manhattan

ABD’de 11 Eylül’den sonra ilk “terör” saldırısı gerçekleşti. Las Vegas’da Ekim ayının başında ülke tarihinin en büyük silahlı saldırısı gerçekleşmiş 50’den fazla insan öldürülmüştü. Bu olay ve diğer kanlı saldırılar “terör eylemi” olarak açıklanmamıştı. İlk defa ABD’li yetkililer terör saldırısı ifadesini kullandı.

Olay, New York’un aşağı Manhattan bölgesinde gerçekleti. Bisiklet yoluna giren bir kamyonet sürücüsü, yol üzerindekilere çarptı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, olayda 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Blasio, olayın bir “terör saldırısı” olduğunu söyledi.

Saldırıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, “durumları kritik olmayan 11 kişinin hastanelerde tedavi altında olduğu” belirtildi.

New York Emniyet Müdürü James O’Neill, gözaltında olan saldırganın 29 yaşında bir erkek olduğunu açıkladı. O’Neill, saldırının daha büyük bir komplonun parçası olmadığını söyledi.

Amerikan medyası ise saldırganın ismini Sayfullo Saipov olarak açıkladı. Saldırganın 2010 yılında ABD’ye gelen bir göçmen olduğu ve Florida’ya yerleştiği belirtildi.

CBS, salgırgana ait olduğunu belirttiği bir fotoğraf yayımladı.

CBS saldırganın eşkâlini yayınlandı.

‘Yalnız kurt eylemi’

New York Belediye Başkanı Blasio, saldırının “yalnız kurt” eylemi olarak göründüğünü ifade etti.

New York Emniyet Müdürlüğü, vurularak yakalan saldırganın elinde, “paintball silahı ile havalı bir tabanca” olduğunu açıkladı.

Acil durum ekiplerinin aktardığına göre olay, yerel saatle 15:06’da (TSİ 22:06), New York’ta üst gelir grubunun yaşadığı TriBeCa isimli bölgede gerçekleşti.

Görgü tanıkları olay yerinde 9-10 silah sesinin duyulduğunu belirtti.

Trump’ın İŞİD vurgusu

ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabı üzerinden, “New York’ta, çok hasta ve dengesiz biri tarafından gerçekleştirilen yeni bir saldırı gibi görünüyor. Emniyet birimleri olayı yakından izliyor. ABD’DE OLMAZ” açıklamasını paylaştı.

Trump, aynı zamanda attığı başka bir tweette, “Ülkemiz Ortadoğu’da ve diğer her yerde yendikten sonra IŞİD’in dönmesine ya da girmesine izin vermemeliyiz. Yeter!” dedi.

Benzer gönderiler