Scroll Top

ABD, 2 bin göçmen çocuğu ailesinden zorla aldı

35415_usa20180608CHILDREN_1529303650076

ABD yönetiminin “sınırda sıfır tolerans”  isimli yeni göçmen politikası nedeniyle yaklaşık 2 bin çocuk ailesinden ayrılarak, bakım evlerine gönderildi.

ABD sınırındaki yasa dışı geçişlerde, 19 Nisan – 31 Mayıs tarihleri arasında yaklaşık 2 bin çocuğun ailelerinden ayrılmak zorunda kaldığı belirtildi.

Adalet Bakanı Jeff Sessions ve İç Güvenlik Bakanlığının başlattığı kaçak göçmenlere karşı “sınırda sıfır tolerans” uygulaması nedeniyle yaklaşık 2 bin çocuk ailesinden ayrı bırakıldı.

Güney Teksas’taki yüzlerce çocuğun kaldığı eski bir depoda, bir kafesin içinde 20 çocuk yer alıyor.

Kafeslerin içinde ailelerinden koparılmış çocuklara hayatlarını devam ettirmeleri için su şişeleri, çuval torbası ve battaniye olarak da büyük alimünyum folyo tabakalar verildi.

Bir genç depoyu ziyaret eden bir avukata, teyzesinin yerini bilmeyen aynı kafesteki küçük bir çocuğa, başkasının bebeğine yardım edebilmesi için bebek bezinin nasıl değiştirildiğini öğreterek yardım ettiğini söyledi.

Yasal izni olmaksızın sınırı aşan pek çok yetişkin yasa dışı girişle suçlanıp çocuklarından uzakta hapishaneye yerleştiriliyor.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı verileri, ABD sınırında, 19 Nisan – 31 Mayıs tarihleri arasında kaçak göçmen bin 995 çocuğun ebeveynlerinden ayrı düştüğünü ortaya koydu.

Donald Trump yönetiminin yeni uygulamasına göre, ABD’ye yasa dışı yollardan giren yetişkinler gözaltına alınırken, çocukları Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının tahsis ettiği bakım evlerine gönderiliyor.

Benzer gönderiler