ABD Ordusundaki askerler tecavüz ettikleri kadını öldürdü

abd-ordusu-tecavüz

ABD Ordusundaki askerler, bir kadın askere tecavüz edip onu öldürdü.

ABD Ordusundaki askerler, bir kadın askere tecavüz edip onu öldürdü. ABD Ordusuna bağlı Teksas’taki Ford Hood üssünde 20 yaşındaki kadın asker Vanessa Guillen tecavüze uğradığını ihbar etti. Guillen tecavüze uğradığını ihbar etmesinin üzerine öldürüldü. Olaydan sonra ABD Kara Kuvvetleri’ne soruşturma açıldı. Vanessa Guillen’in öldürülmesine yönelik başlatılan soruşturmanın ardından ABD Ordusuna bağlı Teksas’taki Ford Hood üssündeki 14 askeri yetkili görevinden uzaklaştırıldı. ABD Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri Ryan McCharty açılan soruşturmanın sonucuna ilişkin açıklama yaptı. Üsteki yönetimin tecavüz konusunda büyük ihmalinin olduğunun tespit edildiğini bildirdi. ABD Kara Kuvvetleri’nde her yıl binlerce tecavüz vakası yaşanıyor. Tecavüz vakasıyla sarsılan Fort Hood Üssüne iliştin soruşturma tamamlandı.

ABD Ordusundaki askerler her yıl binlerce kadına tecavüz ediyor

ABD Ordusunda her yıl binlerce tecavüz vakası yaşanıyor. ABD Kara Kuvvetleri’ne bağlı Teksas’taki Ford Hood üssünde yaşanan tecavüz olayı bunlardan sadece bir tanesi. Öte yandan ABD Kara Kuvvetleri’nde cinsel taciz konusunda büyük ihmaller olduğu da ortaya çıktı. Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri Ryan McCharty tecavüze uğradığını ihbar eden Vanessa Guillen’in öldürülmesi ile ilgili konuştu. Üsteki yönetimin tecavüz konusunda çok büyük ihmalinin olduğunu itiraf etti.

ABD Kara Kuvvetleri Genel Sekreterinden itiraf

ABD Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri Ryan McCharty, Teksas’taki Ford Hood üssünün bu tür ortamlara ve olaylara müsait olduğunun tespit edildiğini söyledi. Buradaki komutanların tacize ve tecavüze müsamahakar davrandığının da bulgular arasında olduğunu açıkladı. McCharty, tecavüz soruşturmasının Kara Kuvvetleri’ndeki ortamın baştan sonra değiştirilmesi gerektiğini bildirdi.

ABD Ordusu Genel Sekreteri McCharty, soruşturma kapsamında üs komutanı Tümgeneral Scott Efflandt, 3’üncü Süvari Alay Komutanı Albay Ralph Overland ve Alay Kıdemli Başçavuşu Bradley Knapp dahil olmak üzere 14 komutanın görevden uzaklaştırıldığını da açıkladı. Tümgeneral Efflandt’e eylül ayında görevden alınmıştı. Fakat soruşturma sonuna kadar Fort Hood’da kalmasına izin verilmişti. Fort Hood, son zamanlarda intihar ve ölüm olayları ile de sarsılmıştı. 2016’dan bu yana üste 70’i intihar, 7’si cinayet olmak üzere 150 askerin öldüğü bildirilmişti.

Benzer gönderiler