Scroll Top

AİHM, Yunanistan’ın insan hakları ihlallerini tescilledi

aihm-yunanistan-gocmen

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘nden (AİHM) Ege Denizi‘nde göçmenleri öldüren Yunanistan’ın insan hakları ihlallerini tescilledi.  Mahkemeden konuyla ilgili açıklama yapıldı. Yunan güçlerinin davranışlarının göçmenlerin yaşam hakkı ile insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele yasağını ihlal ettiğine hükmedildi. Yapılan incelemede, ifadeleri alınan görevlilerin göçmenlerin dilini bilmemesi sonucu verilen ifadelerle kayıtlara geçenlerin çeliştiği görüldü. Yunan güçlerinin göçmenlere can yeleği vermediği, bottan tahliye etmek için daha büyük bir tekne çağırmadığı ve olayın yetkililere gecikmeli olarak bildirildiği ortaya çıktı. Hayatta kalan göçmenlerin çok sayıda güvenlik görevlisinin önünde açık alanda soyunmaya zorlandığı da kanıtlandı. Mahkeme, göçmenlerin insani muamele haklarının da ihlal edildiğini belirtti. Ayrıca, hayatta kalan göçmenlerin karaya çıkartıldıktan sonra da kötü muamele yasağının ihlal edildiği bildirildi. Yunanistan’ın göçmenlere yönelik tüm ihlallerini tescilleyen AİHM, Yunan makamlarını toplamda 330 bin avro tazminata mahkum etti.

Yunan güçleri göçmenleri ölüme terk etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararında yer alan bilgilere göre, Yunan sahil güvenliği, 20 Ocak 2014 tarihinde aralarında Afganistan, Suriye ve Filistin’den göçmenlerin bulunduğu bir bota müdahale etti. Alınan ifadelere göre Yunan yetkilileri, botun göçmenlerin hareket etmesi sonucu alabora olduğunu açıklarken, olaya tanıklık eden bir göçmen, botu çeken teknenin fazla süratli ve çekiş halatının kısa olduğunu, Yunan güçlerinin ipi kesmesi üzerine ise botun battığını söyledi. Bottan kurtulmayı başaran göçmenler ise botun batmasının ardından göçmenlerin bebekleri göstererek yardım istedi. Yunan sahil güvenlik ekipleri ise küfür ederek karşılık verdi. Hayatta kalanlar, kurtarıldıktan sonra güvenlik güçleri tarafından olayı anlatmamaları için tehdit edildiklerini söyledi.

aihm-yunanistan-gocmen
AİHM, Ege Denizi’nde göçmenleri öldüren Yunanistan’ı suçlu buldu

En az 17 bin göçmeni geri ittiler

Birleşmiş Milletler (BM) Göçmen Hakları Özel Raportörü Felipe Gonzalez Morales, Yunanistan’a deniz yoluyla ulaşmaya çalışan en az 17 bin göçmenin geri itildiğini duyurdu. Morales, göçmenlerin Türkiye’ye yollandığını bildirdi. Brüksel merkezli Avrupa Sığınmacılar ve Sürgünler Konseyinin (ECRE) sitesinde “Geri İtme Uygulamaları” raporu yayımlandı. Raporda, Morales, mülteci ve göçmenleri geri itmenin, Avrupa ülkelerinde fiili devlet politikası haline geldiğini ve uluslararası kuruluşların uyarılarına rağmen bu uygulamanın devam ettiğini ifade etti. Morales, bu tür uygulamaların üzerini örtmeye yönelik teşebbüsler karşısında uluslararası camiayı uyardı. Raporda, Avrupa ülkelerinden Yunanistan, Estonya, Finlandiya, İngiltere ve Fransa’nın, deniz yoluyla ülkelerine geçmeye çalışan göçmenleri geri yollamaya yönelik uygulamaları ele alınırken, Avrupa’nın dışında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Dominik Cumhuriyeti’nin geri itmeleri incelendi.

Benzer gönderiler