Scroll Top

Alman Ordusu’ndaki ırkçı hücreler korunuyor

38663837_303

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen mülteci kılığına giren üsteğmen olayıyla ilgili açıklama yaptı. Alman Bakan,  Suriyeli mülteci kimliği ile içlerinde Almanya eski Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve mevcut Adalet Bakanı Heiko Mass’ın da bulunduğu bir takım siyasetçilere yönelik terör saldırısı planladığı şüphesi ile gözaltına alınan üsteğmen Franco A.’nın durumunun aydınlığa kavuşturulmasının öncelik taşıdığını belirterek, Çarşamba günü için planlanan ABD gezisini iptal etti.

Üsteğmen yalnız değil. 

Von der Leyen üsteğmenin görev yaptığı Fransa’nın Illkirch kentindeki Fransız-Alman kolordusuna  gideceğini de açıkladı. Konuyu ilk defa haber yapan medya organı olan Der Spiegel dergisi, Franco A.’nın aşırı sağ görüşlerine dair 2014 yılında Alman ordusuna somut ihbarlar gelmesine rağmen hakkında hiçbir işlem yapılmadığını bildirmişti. Almanya’da onlarca gazetenin de bağlı olduğu RND haber ajansı ise, Savunma Bakanlığı’na Illkirch’teki Fransız-Alman Kolordusu içinde en az beş aşırı sağcı askerin dahil olduğu bir iletişim ağı olduğuna dair bilgiler ulaştığını bildirmişti.

Alman Ordusu’ndaki aşırı sağcılar korunuyor şüphesi! 

Üsteğmen Franco A.’nın birliğinde ayrıca mühimmatın çalınması ve duvarlara anayasaya aykırı semboller çizilmesi nedeniyle soruşturma açıldığı da kaydedilmişti. Gerek bu olayın faili Franco.A ile ilgili yapılan ihbarlar gerekse genel olarak Alman Ordusu’nda yükselen aşırı-sağcı eğilimlerle ilgili medya tarafından uyarıcı yayınlara rağmen ortaya çıkan durum Alman Ordusu’ndaki aşırı-sağcı yapılanmaların korunuyor olabileceği şüphesini doğurdu.

3 Şubatta saldırı hazırlığındayken yakalandı. 

28 yaşındaki üsteğmen Franco A.’nın kendisine Suriyeli sığınmacı süsü verdiği, sahte isimle iltica başvurusunda bulunanlara verilen haklardan yararlandığı ve bir terör saldırısı planladığı bildirilmişti. Franco A.’nın Bavyera eyaletindeki bir sığınmacı kayıt merkezinde kendisini Suriyeli sığınmacı olarak kaydettirdiği, geçici koruma statüsü kazandıktan sonra sığınmacı yurduna yerleştirildiği ve ardından sığınmacılara yapılan para yardımından da faydalandığı tespit edilmişti. Üsteğmenin bu yılın Ocak ayı sonunda Avusturya’nın başkenti Viyana’daki havalimanında güvenlik kontrolünden geçmeden önce bir silahı tuvalette sakladığı sırada dikkatleri üzerine çektiği, daha sonra takibe alındığı ve 3 Şubat’ta silahı sakladığı yerden almaya çalışırken Avusturyalı yetkililer tarafından yakalandığı bildirilmişti.

Benzer gönderiler