Scroll Top

Alman ordusundaki Nazi suikast hücresi skandalında yeni gelişme

german-soldier-800x450

Alman ordusundaki Nazi suikast hücresi skandalında yeni perde: Yeni deliller ve şüpheliler ele geçirildi 10 Mayıs 2017 Irkçılık Alman ordusu içinde  geniş bir neo-Nazi ağının varlığına dair korkular ayyuka çıkmış ve bu ağı çökertmek için orduya ait tüm kışlalarda aramalar başlatılmışken, terör saldırıları gerçekleştirip suçu mültecilere atmayı planlayan bir başka asker daha gözaltına alındı.

Herşey geçen haftalarda Alman Kara Kuvvetleri’nde görevli üsteğmen Franco A.’nın Suriyeli sığınmacı kimliğinde sol ve liberal politikacılara karşı saldırılarda bulunma şüphesiyle gözaltına alınmasıyla başladı.

Üsteğmenin görev yaptığı Fransız-Alman Müşterek Tugayı’nın bulunduğu Fransa’daki Illkirch-Graffenstaden kışlasındaki arkadaşlarından biri de üsteğmen kışlada olmadığı zamanlar onu idare etmekten dolayı göz altına alındı. R

ütbesi henüz açıklanmayan 27 yaşındaki Alman vatandaşı, üsteğmen Franco A. ile beraber 291.Jägerbataillon’da görev yapan Maximilian T., askeri istihbarat yetkilileri tarafından sorgulandıktan sonra dün gözaltına alındı. Maximilian T.’nin Franco A. ile beraber Ocak ayında Viyana’ya seyahat ettiği, ayrıca Illkirch-Graffenstaden kışlasındaki sağcı resimler, ses ve video dosyaları paylaşan bir mesajlaşma grubunun da üyesi olduğu tespit edildi. Maximilian T.’nin Franco A. ve  onun aynı kasabadan arkadaşı Mathias F. ile beraber aynı hücreye dahil olduğu düşünülüyor.

“Bu hücre davaları için öldürmeye hazırlanıyordu.”

Olayı araştıran müfettişlerden biri “(Bu hücre) Davaları için öldüremeye hazırlanıyordu” dedi. Viyana Uluslararası Havalimanı’nda ele geçirilen 7.65 mm çapında tabancanın yanısıra Mathias F.’nin Offenbach’da evinde çoğu Alman ordusunun depolarından çalınmış çeşitli kalibrelerde 1000 civarında merminin de eylemlerde kullanılmak üzere saklandığı tahmin ediliyor.

Soruşturmayı yürüten federal savcılık ofisi , üç şüphelinin göçmen ve mültecilere sempati duyduklarını düşündükleri siyasetçi ve kişilere saldırılar düzenlemeyi planladıklarını açıkladı. Savcılık sözcüsü Frauke Köhler,  saldırı listesinde Almanya eski cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve solcu adalet bakanı Heiko Mass’ın üst sıralarda olduğunu söyledi.

Siyasileri öldürüp suçu Müslümanlara atacaklardı.

Köhler düzenlediği basın toplantısında üç kişilik hücrenin yapacakları saldırıları Müslüman mültecilerin üzerine yıkıp, onlara karşı kamuoyunda zaten varolan olumsuz duyguları daha da güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Benzer gönderiler