Alman Posta İdaresi kişisel verileri Merkel’in partisine satmış

merkeldeutschepost

Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerinin satıldığı iddiaları tüm dünyayı sarsarken Alman medyasından flaş bir iddia geldi.

İddiaya göre Alman Posta İdaresi (Deutsche Post) kişilere ait verileri seçim kampanyalarında kullanılmak üzere siyasi partilere sattı. Deutsche Welle’nin aktardığına göre, Almanya’da yayımlanan Bild am Sonntag gazetesi Alman Posta İdaresi’nin (Deutsche Post) yan kuruluşu Deutsche Post Direkt aracılığı ile 2005 yılından bu yana kullanıcılara ait verileri seçim kampanyalarında kullanılmak üzere siyasi partilere sattığını iddia etti.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hür Demokrat Parti’nin (FDP) 2017 seçimleri için düzenlenen analizlerinde on binlerce Euro’nun ödendiği ve böylece, CDU’nun kapıları dolaşarak bir seçim kampanyası yürüttüğü, FDP’nin de tanıtım ilanlarını belirli gruplara gönderdiği ifade edildi.

Haberde, partilere verilen verilerde kişisel bilgiler yer almasa bile diğer bilgiler ve onların birleştirilmesi sayesinde en az altı hane içeren bir binada yaşayanların “siyasi parti eğilimleri” konusunda fikir sahibi olunduğuna dikkat çekildi.

Alman Posta İdaresi’nin kişisel verileri sattığı iddiası tepki topladı. Sol Partili Anke Domscheit-Berg, Bild am Sonntag’a yaptığı açıklamada, izin alınmaksızın kişisel bilgilerin başka kuruluşlara verilmesinin kesinlikle yasak olması gerektiğini vurguladı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın