Scroll Top

Dijital avro dönemi başlıyor

dijital euro

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, ECB’nin “gerekli olduğunda ve gerektiği zaman” banknotları tamamlayacak bir dijital avro çıkarması gerektiğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanından büyük merkez bankaları, elektronik ödeme yöntemlerine yönelik talebi karşılamak ve Bitcoin ve Facebook’un Libra’sı gibi özel jetonlarla rekabeti ortadan kaldırmak için para birimlerinin dijital versiyonlarını inceliyor.

Reuters’a göre bir araştırmada ECB, dijital avronun vatandaşların nakit parayı bıraktığı, yabancı elektronik para biçimlerinin devraldığı veya diğer ödeme yöntemlerinin kullanılamayacağı durumlarda yardımcı olabileceğini söyledi.

Panetta, çalışmaya eşlik eden bir blog gönderisinde “Çevremizdeki gelişmeler gerekli kıldığı takdirde dijital bir avro çıkarmaya hazır olmalıyız. Bu, çoktan hazırlanıyor olmamız gerektiği anlamına geliyor.”

Banknotlar gibi dijital avro da, sahiplerine merkez bankası üzerinde doğrudan bir hak talebinde bulunarak kendisini ticari bir bankadaki herhangi bir depozitodan daha güvenli hale getirir.

Ayrıca bankacılık sistemi yerine ister çevrimiçi, ister Bluetooth veya ön ödemeli kartlar aracılığıyla kullanıcılar arasında doğrudan aktarılabilirler.

Ancak bu konuda ortaya çıkan temel endişelerden biri, bu tür bir paranın geleneksel mevduatın yerini alması, özellikle finansal kriz zamanlarında ticari bankaların içini boşaltması ve özel çözümleri ortadan kaldırması.

Çalışmada ECB, dijital avro cinsinden mevduatın muhtemelen sınırlandırılacağını ve en azından ECB’nin mevduat faiz oranlarıyla ele alınacağını söyledi. Şu anda bu oran – yüzde 0,5.

Facebook’un geçen yıl resmi para birimleriyle desteklenen bir dijital para sunacağını duyurması, merkez bankalarının para üzerindeki kontrolünü kaybedeceklerinden endişelenmesine neden oldu ve birçok rakip girişimi tetikledi.

İsveç’in Riksbank’ı dijital kronunu aylardır test ediyor ve Çin Merkez Bankası da çeşitli platformlarda deneme yapıyor.

Ancak nakit kullanımı Almanya ve diğer Avro bölgesi ülkelerinde hala yaygın, bu da olası bir merkez bankası dijital para biriminin euro bölgesinde pek çekici olmayabileceği anlamına geliyor.

ABD Federal Rezervi, Japonya Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası; dijital para birimlerinin merkez bankaları tarafından çıkarılması konusunda temkinli bir tavır takındı.

Düzenleyicilerden gelen yoğun tepkilerin ardından Facebook, Libra planlarının ölçeğini daralttı. Artık birçok para biriminden ziyade ayrı ulusal para birimleriyle bağlantılı olacak ve küresel yetkililer tarafından denetlenecek.

Benzer gönderiler