Scroll Top

Almanya’da Katolik rahip çocukları tacizden tutuklandı

almanya-katolik-rahip

Katolik rahip çocukları istismardan tutuklandı

Avrupa ülkeleri ahlaki çöküşün eşiğinde. Katolik Kiliselerinde çocuklara yönelik cinsel istismar ve taciz olayları bu durumu açıkça ortaya koyuyor. Almanya’nın Köln kentindeki Katolik Kilisesi‘nin rahibi Hans U. çocuklara 33 kez cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle yargılanıyordu. 70 yaşındaki Katolik rahip Hans U. tutuklandı. Köln Bölge Mahkemesinde devam eden davada, Katolik rahip, 1993-1999 döneminde 7 ila 13 yaşları arasındaki üç yeğenine, 2011’de de reşit olmayan bir kız çocuğunu taciz etmekle suçlanmıştı. Duruşmada, Katolik rahip, suçlamaları kabul etmedi. Fakat olayın kurbanları suç eylemlerinin detaylarını anlattı. Başyargıç Christoph Kaufmann, çocuklara toplam 33 kez cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen 70 yaşındaki Hans U’nun aynı suçu tekrar işleme ihtimali nedeniyle tutuklu yargılanmasına hükmetti. Hans U, duruşmanın ardından cezaevine gönderildi.

almanya-rahip-istismar
Almanya’da rahip çocuklara cinsel istismardan tutuklandı

Almanya’da eski Papa da tacizlere gözlerini yumdu

Almanya’da Papa 16. Benedikt‘in de geçmiş dönemde kiliselerde yaşanan cinsel istismarlara sessiz kaldığı ortaya çıktı. Münih merkezli bir hukuk firması olan Westpfahl Spilker Wastl, Münih Başpiskoposluğu‘nda onlarca yıldır devam eden cinsel istismara ilişkin soruşturmaların bulgularını raporladı. Rapora göre Benedikt, istismar vakalarını önemsemedi veya reddetti. Raporda, Papa’nın görevi kötüye kullandığı dört suiistimal vakasında tespit edildi. Bulgular, o zamanlar Kardinal Joseph Ratzinger olarak bilinen eski Papa hakkında, ne kadar çok şey bildiğine dair yıllarca süren spekülasyonların ardından geldi. Avukat Martin Pusch, Benedict’e atıfta bulundu ve “Görevde olduğu süre boyunca taciz vakaları oldu. Bu vakalarda o rahipler herhangi bir yaptırım uygulanmadan işlerine devam ettiler. Kilise hiçbir şey yapmadı.” diye konuştu.

16. Benedikt en yaşlı papaydı

Münih’teki Westpfahl Spilker Wastl hukuk firmasının uzmanlarınca hazırlanan raporda 1945-2019 yılları arasında kilisede 497 taciz vakası yaşandı. Raporda ayrıca taciz iddialarına rağmen rahip ve diyakozların kilisede görev yapmasına izin verildiği belirtildi. Rapora göre mağdurların 247’sini erkek, 182’sini kız çocuklar oluştururken, 68 çocuğun ise kimliği bilinmiyor. Olaydan etkilenen erkek çocukların yüzde 60’ını ise 8-14 yaşlarındaki çocuklar oluşturuyor. Uzmanlara göre suçlamalarla bağlantılı 173’ü rahip ve 9’u diyakoz olmak üzere toplam 235 fail olduğu belirtiliyor.

Benzer gönderiler