Avrupa Parlamentosu’ndaki ırkçılar grubu isimlerini değiştirdi

Aşırı-sağcılara-yeni-isim-800x450

Steve Bannon’un önderliğinde faaliyetlerine devam eden Avrupa Parlamentosu’ndaki ırkçıların oluşturduğu grubun adı değişti.

Avrupa Parlamentosu (AP) çatısı altında 2015 yılında kurulan ilk aşırı sağcı grup “Uluslar ve Özgürlükler Avrupası” isim değiştirdi.

İtalya’da koalisyon ortağı Lig Partisi lideri Matteo Salvini ve Fransa’da Marine Le Pen’in ‘Ulusal Birleşme Hareketi’ni de içeren 73 üyeli grubun yeni adı “Kimlik ve Demokrasi” (ID) oldu.

58 olan üye sayısını genişleyerek 73’e çıkaran grup, AP’nin beşinci büyük siyasi yapısı haline geldi.

Marine Le Pen’in Ulusal Birleşme Partisi’nden Thierry Mariani Twitter üzerinden yayınladığı bir mesajda grupta 22 Fransız Avrupa parlamenterin bulunduğunu ifade etti.

Avrupa parlamenteri olarak yeni seçilen Mariani, “Kimlik ve Demokrasi” grubuna daha önce 5 Yıldız Hareketi’nde görev yapan İtalyan kökenli 32 yaşındaki Marco Zanni’nin başkanlık yapacağını yazdı. ‘Uluslar ve Özgürlükler Avrupası’nda’ daha önce 8 farklı ülkeden 36 Avrupa parlamenteri bulunuyordu.

Bu sayı ikiye katlanmış durumda. Nigel Farage’ın Brexit Partisi’nden 29 Avrupa Parlamenteri Avrupa Parlamentosu’nda yer alan bu grupta bulunmuyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın