Avustralya’da teröristin istediği oldu: Göçmen sayısı azaltılacak

880x495_cmsv2_9bba944a-3563-5aeb-a9d5-4209f9124b5b-3738150

Yeni Zelanda’nın 50 kişinin yaşamanını yitirdiği terör saldırısının failinin aşırı sağcı bir Avustralya vatandaşının olması ülkede tepkilere neden olurken, Avustralya hükümeti yıllık göçmen alımının yüzde 15 oranında azalacağını açıkladı.

Ülkenin en büyük kentlerindeki nüfus yoğunluğunu kontrol altına almak amacıyla yeni gelen göçmenlerin üç yıl boyunca Melbourne, Perth, Sydney ve Camberra gibi büyük şehirlerde yaşamalarına engel getirilecek.

Gelecek mayıs ayında yapılacak federal seçimler için anketlerde geriye düşen Avustralya Başbakanı Scott Morrison, halkın en büyük sorunları haline gelen konut fiyatlarının pahalığı ile büyük kentlerindeki aşırı yoğunluğa çözüm arayışında.

Gelecek temmuz ayından itibaren ülkeye kabul edilen göçmen sayısın 190 binden 160 bine düşeceğini ifade eden Morrison, “Bu Avustralyalıların ele alınmasını istediği soruna bir çözüm olacak” yorumunda bulundu.

Morrison, “Nüfus ve göç programları tartışılırken, bu sorunların başka yere çekilmesi benim için büyük hayal kırıklığı” diye konuştu.

Avustralya İş Konseyi İcra Kurulu Başkanı Jennifer Westacott ise, ülkenin küçük kentlerinde iş gücüne ihtiyaç olduğunun altını çizdi

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın