Scroll Top

Vladimir Putin’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türk Akımı teşekkürü

1054912691

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak Türk Akımı projesinin boru yerleştirme safhasının başladığını haber verdi. Konuşma esnasında Putin boruların yüklendiği gemideydi.

Putin telefon görüşmesinde: “Türkiye’yle yürüttüğümüz projelerimiz başka ülkelerle olduğundan daha farklı gelişiyor. Başka ülkelerle pek çok idari onay yıllar sürerken bu süreci Türkiye’yle birkaç ayda aştık ve bu şüphesiz ki şahsınızın direkt müdahalesiyle gerçekleşti.”

Putin Türk Akımı projesinin 2016 güzünde imzalandığına değinerek “Çalışmalar neredeyse 7 ay sonra başladı.”

Putin güney Rusya’nın Krasnodar Bölgesi’ndeki Anapa şehrinde, denizin dibine yerleştirilecek olan boruların Öncü Ruh adlı gemiye yüklenişini gözlemledi.

Putin “Eğer partnerlerimiz isterlerse Türkiye yoluyla güney ve güneydoğu Avrupa’ya gaz tedarik etmek için hazır olacağız.” dedi. “Partnerlerimizde bu alâkayı müşahede etmekteyiz.”

Akkuyu planlanandan önce bitebilir

Putin Akkuyu nükleer santral inşaatının bitiş için verilen tarihte tamamlanabileceğine dair ümidini de dile getirdi. Ayrıca Rus operatöre lisans verildiği için Erdoğan’a teşekkür etti.

“Diğer meselelerde de bu tempoyla ilerlersek kesinlikle planlarımızı gerçekleştiririz; bilhassa ilk nükleer santrali bitiş tarihinden önce faaliyete geçiririz.”

Benzer gönderiler