Scroll Top

Bağımsızlık yanlısı Katalan lidere 2 yıl kamu görevinden men cezası

katalan

İspanya’ya bağlı Katalonya’nın eski başkanı Artur Mas’ın, “anayasaya itaatsizlik ve görevini kötüye kullanma” suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı.

Anayasa Mahkemesi’nin ‘yasadışı’ olduğuna hükmetmesine rağmen özerk bölgede bağımsızlık referandumunu düzenleyen Mas iki yıl kamu görevinden men edildi, 36 bin Euro para cezasına çarptırıldı. Mas’ın kararı temyize taşıyacağı belirtildi.
Dönemin Başkan Yardımcısı Joana Ortega ile Katalonya Eğitim Bakanı Irene Rigau da benzer cezalar aldı. Ortega 21 ay, Rigau 18 ay kamu görevinden men edildi, her ikisi de para cezasına çarptırıldı.

2010-2016 yılları arasında Katalonya’nın lideri olan Artur Mas, aleyhinde sonuçlanan dava ile ilgili yorumunda, “Pişman değiliz, yine olsa yine yaparız. Demokratlar halkı dinledi, halkın verdiği sorumlulukları yerine getirdi” diyerek suçsuz olduğunu söyledi.

2014’te yapılan referandumda sandığa gidenlerin yüzde 80’i Katalonya’nın bağımsız bir devlet olması yönünde oy kullanmış, oylama merkez hükümetle yerel yönetim arasında, bugün de devam eden, gerginliğe yol açmıştı.

Katalan siyasetçiler, eylül ayında yeniden referandumu düzenlemeyi planlıyor.

Benzer gönderiler