Scroll Top

Belçika helal kesimi yasaklıyor

kurban

Belçika’nın en kalabalık bölgesi olan Walloon bölgesi elektroşok ile sersemletilmemiş hayvanların kesimini yasadışı ilan ederek helal ve koşer etleri yasaklama kararı aldı. Ülkenin güneyindeki, Fransızca konuşan Walloon bölgesinin parlamentosuna bağlı çevre komisyonunda oy birliği ile alınan karar uyarınca helal ve koşer et yasağı 1 Eylül 2019 tarihinde yürürlüğe girecek.

Hem Yahudi koşer hem de İslami helal ritüellerine göre kasaplar hayvanları boğazlarını kesip, kanlarını akıtarak yavaşça öldürüyorlar. Ancak Belçika ve Avrupa’da bir kısım hayvan hakları savunucusu, hayvanları sersemletip öldürmenin daha “insani” olduğunu öne sürerek helal ve koşer kesime karşı çıkıyor.

Belçika Müslüman toplumu karara tepkili.

Belçika Müslüman toplumu yasak kararına dair yaptığı açıklamada sersemleterek öldürme konusundaki fikirlerini daha önce açıkladıklarını ve pozisyonlarının hala aynı olduğunu söyledi. Müslüman toplumu adına yapılan açıklamada “Müslümanlar inançlarının emrettiği şekilde helal et yiyip yiyemeyecekleri hususunda endişeliler” dendi.

Avrupa Yahudi Kongresi: Bu karar bir “skandal”! 

Avrupa Yahudi Kongresi de yaptığı açıklamada kararı şiddetle kınayarak, karar için “skandal” ifadesini kullandı. Avrupa Yahudi Kongresi başkanı Moşe Kantor “Batı Avrupa’nın kalbinde ve Avrupa Birliği’nin merkezinde olan bir bölgede alınan bu karar Avrupa kıtasında yaşayan Yahudilere burada istenmedikleri mesajı göndermektedir” dedi.

Kantor açıklamasının devamında ” Bu yasak kararı kültürümüzün ve dini uygulamalarımıza yöneltilmiş bir saldırıdır. Karar anti-semitlere ve diğer din ve toplumlara düşman olanlara cesaret vermiştir” diye ekledi.  Müslümanlar ve Museviler, Belçika’da nüfusun yaklaşık yüzde 6’sını oluşturuyor.

Benzer gönderiler