Scroll Top

Bulgaristan’da kurda kuzuyu emanet ettiler

valeri-simeonov-iska-da-zatvorim-granicata-s-turciq-173686

Bulgaristan’da aşırı sağcı Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin (UP) lideri ve Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov’un Etnik Azınlıklar Entegrasyon Konseyi başkanlığına atanması infial uyandırdı.

Başta Türkler olmak üzere tüm azınlık temsilcileri kararı “skandal” olarak nitelendirerek, kararın geri çekilmesini istedi. Türk ve Roman azınlığa karşı “sert” davranılmasını savunan göçmen karşıtı Simeonov başkanlığındaki uyum kurulunda hükümet üyeleriyle 50 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri yer alacak.

Muhafazakâr Başbakan Boyko Borisov liderliğindeki koalisyon hükümetinin ortaklarından Bulgaristan Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin (UP) genel başkanı olan Simeonov, Bulgaristan’daki en büyük azınlıklardan Romanları aşağılayıcı sözlerinden dolayı tepki görmüştü.

Romanlara hakaret etmişti

Aşırı milliyetçi Bulgar siyasetçi, Aralık 2014’te parlamentoda yaptığı konuşmada, “Roman çocukların domuzlarla oynadıklarını” söylemiş, Roman kadınlarını ise “sokak köpeklerine” benzetmişti. Bulgaristan’da nüfusun yüzde 10’unu oluşturan Romanların sayısı 700 bini buluyor.

Bulgaristan’daki en büyük azınlık olan Türklerin parlamentodaki partisi Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) genel başkanı Mustafa Karadayı, atama kararının “sinizmin vahim bir örneği” olduğunu söyledi. Etnik Azınlıklar Entegrasyon Konseyi’nin eski başkanı ve etnik ilişkiler uzmanı Mihail İvanov, aşırı sağcı Başbakan Yardımcısı’nın kurulun başına getirilmesinin “azınlıklara indirilmiş bir darbe” olduğunu söyledi.

Bulgaristan’da 26 Mart’taki genel seçimlerde üçüncü parti olan UP’li bakan yardımcısı Pavel Tenev, Paris’teki bir balmumu müzesinde Nazi selamı verirken çekilen fotoğrafının sosyal medyaya yansıması üzerine görevinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Benzer gönderiler