Scroll Top

İsrail açlık grevini umursamadı

filistinli-mahkumlar

İsrail’de tutuklu bulunan Filistinli mahkumların başlattığı süresiz açlık grevi Tel Aviv’de karşılık bulmadı.

Hapishane koşullarının iyileştirilmesi isteği ile pazartesi günü greve başlayan binden fazla mahkuma “diyalog olmayacak” yanıtı geldi. İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, mahkumları “vahşi katiller” olarak niteleyerek müzakere etmeyeceğini açıkladı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon ise açlık grevi için bir neden olmadığını iddia etti:

“Biz zaten bu mahkumlarla konuşuyoruz, kesinlikle açlık grevi için hiçbir neden yok, ilgili mahkumlarla diyaloğumuz var. Eğer daha iyi şartlar istiyorlarsa taleplerini gönderebilirler. İsrailli yetkililer değişikliğe ihtiyaç olup olmadığına karar verecektir.”

Kardeşi İsrail’de açlık grevine başlayan Amer Yaghmur, mahkumların temel haklarının bile ellerinden alındığını öne sürdü:

“Mahkumların istekleri çok değil. İstedikleri bütün Arap dünyasında ve dış ülkelerde mahkumlara sağlanan minimum haklar.Mahkumlar telefon ve ailelerinin düzenli ziyaretleri gibi meşru ve temel hakları istiyorlar.”

İsrail’de 15 yıldır cezaevinde bulunan el Fetih Yöneticisi Mervan Barguti’nin çağrısıyla yapılan greve bin 300’den fazla mahkum katılıyor.

Öte yandan, Filistinli Esirler Kulübü Başkanı Kadura Faris’ AA muhabirine yaptığı açıklamada; İsrailli cezaevi yetkililerinin Uluslararası Kızılhaç Örgütüne “açlık grevi dolayısıyla yaşanan olağanüstü durum nedeniyle ziyaretlerin iptal edildiği” yönünde bilgi verdiğini belirtti.

Faris ayrıca, grevin ilk günü olan dün de greve öncülük eden mahkumların diğerlerinden ayrılarak başka hapishanelere nakledildiğini ve hücre hapsine konulduğunu aktardı.

Benzer gönderiler