Scroll Top

Darısı HDP’nin başına

MERKEL_HDP

Her fırsatta Türkiye’deki “insan hakları ihlallerine” dikkat çeken Alman Hükümeti, konu kendi ülkesi olduğunda göz açtırmıyor. Sosyal medya şirketlerine ağır para cezaları getiren yasa tasarısından sonra, Almanya şimdi de Nazi dönemini yücelten aşırı sağcı partiye sağlanan devlet yardımlarını kesmeyi planlıyor.

Alman İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere bugün yaptığı açıklamada aşırı sağcı Ulusal Demokratik Parti (NPD)’ye sağlanan devlet yardımının kesilmesi için yasal prosedürün başlatıldığını söyledi.

Hükümet tarafından ”anti-demokratik”, “yabancı düşmanı”,”anti-semit”ve ”sisteme karşı” olmakla suçlanan NPD’yi kapatmak için 2003 yılında başlatılan süreç parti içerisindeki devlet ajan ve muhbirlerinin açığa çıkmaması için daha fazla ileri götürülmeden bitirilmişti.

NPD, Nazi dönemi liderlerini yüceltmesi ve o dönemde işlenen suçları meşrulaştırmasıyla biliyor. Partinin, aralarında eski lideri Udo Pastoers’in de bulunduğu bazı üyeleri bazıları daha önce “ırksal düşmanlık” yaydığı suçlamasıyla mahkum edilmişti.

İçişleri Bakanı Maizire’nin açıklamasından sonra konuyla ilgili açıklama yapan Alman Adalet Bakanı Heiko Maas da ”aşırılıkçılığın devlet tarafından fonlaması kışkırtıcılıktır” diyerek sürece desteğini açıkladı.

Partiye yapılacak devlet yardımının kesilmesi için Alman Anayasası’nda değişiklik yapılması lazım ki bu da Alman parlamentosunun her iki kanadının da en az üçte ikisini desteğini gerektiyor.

Bir taraftan bazı uzmanlar bu tür bir kesinti veya yasağın partiyi daha da marjinalleştirerek, yer altına çekilmeye teşvik edebileceğini savunuyor.

Benzer gönderiler