Scroll Top

Faroe Adaları’nda büyük katliam: Yüzlerce yunus katledildi

danimarka-yunus-katliam

Danimarka’ya bağlı olan Faroe Adaları’nda “Grindadrap” adlı gelenek adı altında bu yılda yunuslar katledildi. Okyanusları ve denizlerde hayatı korumayı amaçlayan sivil toplum örgütü “Sea Shepherd” (Deniz Çobanı) konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Faroeliler, geçmişi 1500’lü yıllara dayanan “Grindadrap” adlı yunus ve balina avlama geleneği için bu yıl da botlarla açıldı. Açıklamada, şişeburunlu yunusların botlarla, Ekim 2021’de 1428 balina ve yunusun öldürüldüğü Skalabotnur sahiline sürülerek burada bıçak gibi kesici aletlerle öldürüldüğü belirtildi. Biri henüz anne karnında, biri de yavru olan 100 şişeburunlu yunusun öldürüldüğü ifade edilen açıklamada, söz konusu sayının, en az 120 yıldan bu yana öldürülen en yüksek şişeburunlu yunus rakamı olduğu belirtildi. Açıklamada, hayvanların avlanmasının tek kelimeyle utanç verici olduğu ve bunun hem Ada’da hem de uluslararası tepkiler çekeceğine işaret edildi. Bazı canlılarda bot pervanelerinin neden olduğu kesikler olduğu vurgulanan açıklamada, festivale gösterilen uluslararası tepkinin görmezden gelindiğine işaret edildi.

2021’de binden fazla balinayı katlettiler

Faroe Adaları’nda her yıl düzenlenen “Grindadrap” festivalinde Ekim 2021’de 1428 balina ve yunus öldürülmüştü. Bu rakamın geleneğin başladığı zamandan bu yana en yüksek rakam olduğu tahmin ediliyor. ​​​​​​​Faroe Adası yetkilileri, deniz canlılarının avlanmasına gelen tepkiler üzerine bu ay yaptıkları açıklamada, söz konusu geleneğin devam edeceğini ancak bu yıl avlanacak yunus sayısının 500 ile sınırlandırılacağını belirtmişti. Yerli halk, mayıs ayında yaptıkları avda da aralarında 10 hamile ve onların yavrularının olduğu 63 pilot balina katletmişti. Nisan ayında da 119 pilot balina avlanmıştı. Şişeburunlu yunus balıkları, Danimarka’nın da üyesi olduğu Avrupa Birliği yönergesi kapsamında korunuyor ancak Faroe Adaları Avrupa Birliği üyesi değil.

“Kanlı körfezin dönüşü”

“Grindadrap Festivali”, 2020 yılında koronavirüs önlemlerinin kaldırılmasının ardından da devam etmişti. Yüzlerce balina ve yunus balığının her yıl katledildiği festivalin durdurulması için hayvan severler kampanya düzenlemişti. Sea Shepherd Global, sadece bir günde 252 uzun kanatlı pilot balina ve 35 Atlantik beyaz kenarlı yunusun katledilmesiyle kıyıya koyu kırmızı dalgalar vurmasının “Kanlı Körfezin Dönüşü” olduğunu açıkladı. Sea Shepherd Global, “Kurbanlık kuzular gibi, balina ve yunuslar, geçtiğimiz Perşembe günü saldırıya uğradı. Faroe Adalarında, 252 uzun kanatlı bilot balina ve 35 Atlantik beyaz kenarlı yunus sadece bir günde katledildi” ifadelerini kullandı.