Scroll Top

BM: Polonya göçmenler arasında ayrımcılık yapıyor

bm-polonya-gocmen

Birleşmiş Milletler (BM) Göçmen Hakları Uzmanı Felipe Gonzalez Morales, Polonya ve Belarus‘a yaptığı ziyaretin ardından basın toplantısı düzenledi. Morales, Polonya’nın 2 milyondan fazla Ukraynalı mülteciye ev sahipliği yaptığını anımsatarak, bu kişilere çalışma izninin yanı sıra sağlık ve eğitim hizmeti sunduğunu ifade etti. Polonya’nın savaştan kaçan milyonlarca Ukraynalı mülteciye kucak açtığını ancak aynı çatışmadan kaçan üçüncü ülke vatandaşlarının aynı yardımı alamadığını söyleyen Morales, mülteciler arasında ayrımcılık yapıldığına dikkat çekti. Polonya’nın Ukrayna-Rusya Savaşından kaçan üçüncü ülke vatandaşlarına farklı davrandığını ifade eden Morales, “Bu çifte standartlı yaklaşım, (mültecilerin) ayrımcılığa uğradıkları hissine yol açmıştır.” diye konuştu. Morales, Polonya yasalarının izin vermesine rağmen Ukrayna’da tecavüze uğrayan kadınların Polonya’da kürtaja erişiminin “pratikte” olmadığını savundu.

Polonya göçmenleri zorla geri itiyor

Polonya-Belarus sınırında 19 kişinin öldüğüne ve birçok mültecinin kayıp olduğuna dikkati çeken BM Göçmen Halkları Uzmanı Morales, Polonya’nın göçmenleri Belarus’a zorla geri gönderdiğine vurgu yaptı. Morales, “Göçmenler her iki tarafın inkar etmesine rağmen bugün hala ileri geri itiliyor. Polonya’nın çelik duvar örmesinin ardından bölgeye muhabir, sivil toplum ile insani yardım kuruluşu temsilcilerinin erişimi de iyice sınırlandırıldı. Dolayısıyla oradaki göçmenlerin durumunu anlamak da zorlaşıyor.” dedi. Hamile kadın ve çocukların her iki tarafta da aylarca gözaltında tutulduğuna dikkati çeken Morales, “İhlal edilen uzun bir insan hakları listesi var.” diye konuştu.

bm-polonya-gocmen
BM’den Polonya’ya “çifte standart” eleştirisi

BM izliyor Polonya göçmenlere acımıyor

Belarus-Polonya sınırında 8 Kasım 2021’den itibaren Avrupa’ya göçme arayışıyla çoğunluğu Irak ve Suriye’den gelerek Belarus üzerinden Polonya’ya geçmeye çalışan 2 bin civarındaki kişi, ormanlık alanda kendi kurdukları kampta ve sınır önünde bir süre beklemişti. Bu kişiler, daha sonra, sınır boyunda kurdukları kampı tamamen boşaltarak Belarus hükümetinin Bruzgi sınır bölgesinde hazırladığı lojistik merkezde bulunan kapalı alana geçmişti. Kampta bulunanların çoğunluğu tahliye seferleriyle Irak’a geri dönmüştü. Göçmen krizi nedeniyle Belarus ile Avrupa Birliği (AB) arasında gerginlik yaşanmış, Belarus’a “Avrupa’ya göç hareketini organize ettiği” gerekçesiyle yaptırımlar getirilmişti. Belarus’a sığınan Polonya askeri Emil Çeçko, Polonya sınırında 2021’in yaz aylarından bu yana 240’tan fazla göçmenin öldürüldüğünü öne sürmüştü.

Benzer gönderiler