Scroll Top

Esed Rejimi, 9 aylık Hüseyin bebeği Doğu Guta’da açlıktan öldürdü

DRGCVP4WAAANEw8

Hüseyin Makdeh, 9 aylık bir bebekti. Suriye’de Beşşar Esed rejiminin ablukası altındaki Doğu Guta’da açlıkla mücadele ediyordu. Birleşmiş Milletler heyeti kontrol etmiş ve tahliye sözü vermişti. Bu söz tutulmadı ve maalesef Hüseyin Makdeh bu mücadeleyi kaybetti.

Suriye’de Beşşar Esed rejiminin ablukasındaki Doğu Guta’da, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) heyetinin kısa süre önce incelediği ancak tahliye edilemeyen bir bebek yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybetti.

28 Kasım’da Birleşmiş Milletler kafilesi içindeki UNICEF ekibi, Doğu Guta’ya girmiş, Hüseyin Makdeh isimli 9 aylık bebeği incelemiş ve acil tahliye listesine koymuştu.

Ancak sonra bebeğin tahliyesi için adım atılmamıştı.

Doğu Guta’daki Merc bölgesi tıbbi merkez müdürü Doktor Enes Ebu Yasir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Makdeh sadece 4 kilogram ağırlığındaydı ve aşırı yetersiz beslenme sorunu yaşıyordu. Ayrıca Makdeh doğuştan çene deformasyon sorunu yaşıyordu. Anne sütü emmekte zorlanıyordu.” dedi. 9 aylık erkek çocuklarının 6 kilo 700 gram ile 11 kilo 300 gram arasında olması sağlıklı olarak değerendiriliyor.

40’ı ağır 300 çocuk daha ölümü bekliyor

Doktor Ebu Yasir, Merc bölgesinde bin çocuğu kapsayan bir araştırma yaptıklarını ve 300’ünün yetersiz beslenme sorunu yaşadığını, bunlardan 40’ının kritik durumda olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Doğu Guta’da 500 kişiden fazlasının acil tahliyeye muhtaç olduğunu vurgulayan doktor, şöyle devam etti:

“Merkeze yetersiz beslenme sorunu sebebiyle gelen çocukların sayıları zaman ilerledikçe artıyor. Eğer durum bu şekilde sürerse asrın en büyük sağlık ve açlık krizi yaşanacak.”

Benzer gönderiler