Scroll Top

Nazilerin Beşar Esed aşkı İsrail basınında

nazi

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post’un bildirdiğine göre Almanya’daki aşırı sağcı partilerden Der Dritte Weg (Üçüncü Yol) Esad rejimi ve onun stratejik ortağı Lübnan Hizbullah’ı ile müttefiklik derecesinde sıkı ilişkiler kurmuş durumda.

Partinin internet sitesiden alıntılanan haberlere göre parti yöneticileri Nisan sonunda yaptıkları gezide Lübnan’da Hizbullah yetkilileri, Suriye’de ise Suriye Sosyal Milliyetçi Parti ve Esed rejiminin temsilcileri ile görüştüler.

Bavyera yayın kuruluşu BR24 partinin bazı genç aktivistlerinin Suriye için Avrupa Cephesi isimli Esad yanlısı bir organizasyon tarafından düzenlenen gezi ile Suriye’ye giderek Esed rejiminin temsilcileri ve enformasyon bakanı ile görüştüklerini bildirdi.

Konu ile ilgili olarak Jerusalem Post gazetesinin görüşlerine başvurduğu, Esed rejiminin neo-Nazi grup ve partilerle olan ittifağı üzerine yaptığı çalışmalarıyla bilinen deneyimli gazeteci Jan Nowak, Esad rejimi, Hizbullah ve neo-Nazilerin anti-semitizm ortak noktasında buluştuğunu söyledi.

Esed rejimi ayrıca Nazi aktiviteleri ve savaş suçluları için koruma sağlamasıyla da biliniyor. Suriye rejimi Avusturyalı Nazi savaş suçlusu Alois Brunner’e de sığınma vermişti.

Yahudi düşmanlığı Almanya’da artıyor.

Yakın zamanda Alman federal hükümeti tarafından yaptırılan bir çalışmaya göre 82 milyonluk ülkenin 33 milyonu yani yüzde 40’ı Yahudi karşıtı görüşlere sahip. Alman parlamentosundaki en büyük muhalefet partisi olan Alman Sol Parti içinde de Yahudi karşıtı ve Hizbullah sempatizanı milletvekillerinin olduğu sır değil. Millletvekili Christine Buchholz Hizbullah’ı bir çok kere açıkca övdü. Alman Yahudisi tarihçi Michael Wolffsohn Alman devlet radyosuna hafta sonu yaptığı açıklamada aşırı sol ve aşırı sağ partilerin, kurumların Yahudi düşmanlığı ortak paydasında ittifak ettiklerini söyledi.

Benzer gönderiler