Scroll Top

Yunanistan göçmenlere zulmetmeye devam ediyor

yunanistan-gocmen-zulüm

Yunanistan göçmenlere yönelik insanlık dışı politikalarını sürdürüyor. Yunan güçleri, Edirne’de Meriç Nehri açıklarında kaçak göçmenlerin bulunduğu botu geri gitti. Yunanistan sınırını geçerek Avrupa’ya geçmek isteyen Afganistan uyruklu Süheyla Rizai adlı göçmen kadın, geri itilince Meriç Nehri’nde doğum yapmak zorunda kaldı.  Dalgalarla sürüklenen bottaki göçmenleri Türk sınır birliği askerleri kurtardı. Doğum yapan çaresiz kadın ve bebeği hastanede tedaviye kaldırıldı. Türk sahil güvenliği anne Rizai ve yeni doğan bebeğini kıyıya getirdi. Yunanistan’ın göçmenlere yaptığı zulümlerden nasibini alan hamile göçmen Süheyla Rizai ve bebeği, Uzunköprü Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanedeki doktorlar, anne ve bebeğin kontrollerini yaptı. Ardından ikisinin de sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladılar.

Yunanistan göçmenleri geri itiyor

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Yunanistan‘ı geri itmeler konusunda suçlu buldu. Mahkeme, 11 kişinin öldüğü olay için Yunanistan’ı, 330 bin avro tazminat ödemeye mahkum etti. Yunanistan, 20 Ocak 2014’te 27 göçmeni taşıyan mülteci teknesini batırarak 11 kişinin ölümüne sebep oldu. Ölen ailenin yakınları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) gitti ve Yunanistan’dan şikayetçi oldu. Mahkeme heyeti, yıllardır devam eden yargılamanın ardından, Yunan güvenlik güçlerinin ve yetkililerinin insan haklarını ihlal ettiğine hükmetti. AİHM, yaşanan olayın Yunan adli makamları tarafından kusurlu bir şekilde incelendiğine karar verdi. Buna göre mahkeme, sahil güvenliğin gemi kazasında yaptıkları ve ihmalleri ile gemideki insanların ölümleri arasında doğrudan bir ilişki olduğunu aktardı. Mahkeme heyeti, 11 kişinin ölümü ve 16 kişinin insanlık dışı muameleye ve eziyete maruz kaldığı olayla ilgili 330 bin euro tazminat ödenmesine hükmetti. AİHM, Yunanistan’ın mülteci botlarını kasten batırdığını, mültecilerin ölümüne sebebiyet verdiğini ve hayatta kalan mültecilere insanlık dışı muamele yapıldığını tescillemiş oldu.

AİHM, Yunanistan’ın şu insan haklarını ihlal ettiğine hükmetti:

1- İnsan Hakları Sözleşmesi madde 2’deki yaşam hakkının kasten ihlali: Yunanistan, mülteci teknesini Türkiye’ye iterken, teknenin batacağını ve içinde bulunanların öleceğini hesaba katmalıydı.

2- Aynı maddenin dolaylı ihlali: Yunan yetkililer, yaşam hakkını korumaya yönelik olumlu adım atmadı.

3- İnsan Hakları Sözleşmesi madde 3 olan “İnsanlık dışı muamele ve eziyetin” kasten ihlali: Tekne batırıldıktan sonra hayatta kalan ve AİHM’e başvuran 12 kişi, Yunan güvenlik güçleri tarafından insanlık dışı muameleye maruz bırakıldı ve kendilerine eziyet edildi.

Yunanisyan-gocmen-zulmü
Yunanistan göçmenlere zulmediyor

 

Benzer gönderiler