Scroll Top

Filipinler’de polis dışarı çıkma yasağını ihlal eden bir kişiyi öldürdü

Filipinlerde öldürüldü

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin güvenlik güçlerine ‘vur emri’ vermesinin ardından Covid-19 salgınından dolayı dışarı çıkma yasağını ihlal eden 63 yaşındaki bir kişi polis tarafından vurularak öldürüldü.

Agusan del Norte bölgesinin güneyindeki bir köyde geçen cumartesi yaşanan olayda ölen kişinin kontrol noktasındaki görevlilere ve polise tırpanla saldırdığı rapor edildi. Alkollü olduğu düşünülen kişinin maske taşımadığı için uyarıldığı fakat kızgın olduğu gözlenen kişinin yetkililere küfürlü konuşarak saldırdığı belirtildi. Saldırganın polis tarafından etkisiz hale getirilmeye çalışıldığı sırada vurulduğu açıklandı.

Koronavirüse karşı sokağa çıkma yasağının uygulandığı ülkede böylece ilk defa yasağı ihlal eden bir kişi öldürülmüş oldu.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte geçen çarşamba polis ve askeri güçlere kuralları çiğneyecek herkese ateş açma izni vermişti.

Televizyonda konuşan devlet başkanı, “Polis ve askerlere bir kişinin düzeni bozması ve hayatlarını tehlikeye atması halinde vurun emrini veriyorum” demişti.

Filipinlerin en büyük adası Luzon’da Covid-19’a karşı 16 Mart’tan beri dışarı çıkma yasağı uygulanıyor. Zorunlu olmadığı sürece halkın sadece süpermarket ve eczaneye gitme hakkı bulunuyor.

Filipinler’de Covid-19’a yakalananların sayısı 3 bin 94 olarak açıklandı. 57 hastanın iyileştiği ülkede şu ana kadar toplam 144 kişi salgına yenik düştü.

Benzer gönderiler