Scroll Top

Fransa, Afrika’daki eski sömürgelerini bırakmıyor

fransız askerleri

Birleşmiş Milletler’in (BM) “ulusların kendi kaderini belirleme” kararına rağmen, bazı ülkeler, bağımsızlık ilanlarını hiçe saydıkları eski sömürgelerinde güvenlik, terör ve istikrarsızlığı bahane ederek askeri varlığını devam ettiriyor.

Sömürgecilik geçmişiyle bilinen Fransa, Afrika başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini ise gizlemiyor.

Bu kapsamda, BM veya Avrupa Birliği’nin (AB) müdahil olduğu çok taraflı anlaşmaların yanı sıra çift taraflı savunma anlaşmaları çerçevesinde Hint Okyanusu’ndan Atlantik’e kadar Afrika’da birçok Fransız askeri birliği bulunuyor.

Bu sayede Cibuti, Çad, Mali ve Gabon’dan Senegal’e uzanan Sahel kuşağından Afrika Boynuzu’nu kapsayan bölge, Fransa gözetimi altında bulunuyor.

Fransa’nın Afrika’daki kalıcı üslerinin, Afrika Boynuzu ve kıtanın Atlantik’e açılan batı bölümünde yer alması dikkati çekiyor.

Afrika’da Fransa’nın konuşlandırdığı 4 kalıcı üssünde 3 bin Fransız askeri bulunuyor. Başkent Cibuti’de Fransız askeri limanında kurulan üste, bin 450 asker bulunuyor ve bölgedeki askeri gemilere destek sağlıyor.

Stratejik bir konumda yer alan üs, Hint Okyanusu’na ulaşımı garantiliyor.

Benzer gönderiler