Fransa’da başlayan isyan dalgası Belçika’ya sıçradı

Belçika-protesto

 

Polis dün gece Hainaut eyaletindeki gösterilere TOMA’larla müdahale etti. 39 kişi gözaltına alındı, çok sayıda araca el kondu. Fransa’da yüzde 23 oranında artan akaryakıt zamlarını protesto amacıyla geçen hafta başlayan protesto eylemleri, otomobillerde bulundurulması zorunlu fosforlu sarı yelekler giyildiği için bu adla anılıyor.

Fransa’da yaklaşık 300 bin kişinin katıldığı, 227 kişinin yaralandığı ve bir kişinin hayatını kaybettiği protestolar, komşu ülke Belçika’ya da sıçradı.

Özellikle ülkenin Fransızca konuşulan Valon bölgesinde hafta sonundan bu yana otoyolların ve benzin istasyonlarının çevresinde yoğun protesto gösterileri düzenleniyor. 22 Kasım’da Charleroi kenti başta olmak üzere birçok noktada eylem yapan göstericiler, Feluy kasabası yakınlarındaki bir otoyolu kapattı.

Göstericiler, havai fişek ve sis bombalarıyla civardaki benzin istasyonlarına giriş çıkışları durdurdular. “Sarı yelekler” protestosu Salı gecesi de Hainaut eyaletinde yoğunlaştı. Bölgedeki birçok yerleşim biriminde gösteriler düzenlendi.

Yolları kapatan protestocuların arasına karışan şiddet yanlıları, zaman zaman polisle karşı karşıya geldi. Bir kamyonu ateşe veren göstericilere polis helikopterler ve tazyikli su ile müdahale etti.

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın