Scroll Top

Fransa’da bir yılda 1 milyondan fazla kadın sözlü taciz veya hakarete uğradı

Screenshot_2

Fransa’da her 20 kadından biri senede en az bir kez sözlü taciz veya hakarete maruz kalıyor.

Fransa Kadın ve Erkek Eşitliği Yüksek Konseyi’nin raporuna göre 2017’de ülke genelinde en az 1,2 milyon kadın, erkeklerin sözlü tacizi veya hakaretine uğradı.

Hakarete maruz kalan kadınların yüzde 3’ü şikayette bulunurken, 2017’de sadece 4 kişinin bu suçtan mahkum edildiği belirtildi.

Raporda, kadınlara yönelik cinsiyetçi hakaretlerin genel olarak halkın tepkisine yol açmadığı için daha da yaygınlaştığı yazıldı.

Konseyin araştırmasına göre en yaygın hakaretler arasında “kaltak” (yüzde 27), “fahişe”(yüzde 21) ve “aptal kadın” (yüzde 16) gibi ifadeler yer alıyor.

Raporda ayrıca erkeklerin de aynı sorunlarla karşılaştığı ifade edilirken, erkeklere yöneltilenlerin cinsiyetçi hakaretler olmadığı belirtildi.

Fransa’da, 2018 yılının ilk 7 ayında, geçen yıla göre kadınlara yönelik cinsel şiddet suçlarında yüzde 23,1’lik bir artış tespit edildi. Eski İçişleri Bakanı Gerard Collomb cinsel suçlardaki artışta, mağdur kadınları şikayet etmeye cesaretlendirdiğinden, #metoo hareketinin etkili olduğunu söylemişti.

Benzer gönderiler