Fransız askerleri Mali’de sivilleri katletti

fransız askerleri mali

Fransız askerleri Mali’de helikopterle bir düğüne saldırdı

Fransız ordusunun geçtiğimiz pazar günü Güney Afrika ülkesi Mali’de bir düğüne helikopterle hava saldırı yaptığı iddia edildi. Gece düzenlenen operasyonda Fransız askerleri en az 100 sivilin öldürdü. Fransız basını, Mopti bölgesindeki Bounti köyüne saldırı düzenlendiğini bildirdi. Mali’de yapılan saldırı ortaya çıkınca Fransa ordusu, sivilleri hedef almadıklarını, saldırının silahlı gruplara yapıldığını belirtti. Ancak Mali kaynakları, Fransa’nın yaptığı hava saldırısında bir düğünün bombalandığını ve aralarında çocukların da olduğu en az 100 sivilin hayatını kaybettiğini kaydetti. Köydeki yaralılara da günlerce ulaşılamadığı ileri sürüldü. Fransa, 2014 yılında başlayan Barkhane operasyonu kapsamında Sahel bölgesindeki Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad’da 5 bin 100 asker görevlendirmişti. Mali’de bulunan Barkhane Operasyonu kapsamında görev yapan 5 askerini son 10 günde kaybetti.

fransa katliam mali

Fransız askerleri 100 sivili katletti

Mali’de yayın yapan bir radyo, yayınladığı programda pazar gecesi Fransa’nın Bounti köyüne saldırdığını ileri sürdü. Bölgenin Belediye Başkanı Adama Griaba, radyonun yayına katılarak açıklamalarda bulundu. Saldırının kimler tarafından düzenlendiğinin bilinmediğini ve ölü sayısının ise 100 ile 150 arasında olabileceğini kaydetti. Görgü tanıkları ise ” Fransız askerleri hava saldırısı sırasında köyde yapılan düğünde çok sayıda kişiyi öldürdü” diye konuştu. Fransa’nın yaptığı saldırıdan sonra kaç kişinin yaralandığı hâlâ bilinmiyor. Fransa’da yaşayan Gazeteci Ömer Aydın, saldırıya dair edindiği bilgileri sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaştı. Aydın, Fransa’nın saldırıyı önce inkar ettiğini ancak olay ortaya çıkınca dolaylı olarak kabul ettiğini söyledi. Aydın, “Reuters geçtikten sonra olaydan haberimiz oldu. Yerel kaynaklar ölü sayısı 100 diyor. Yaralılar öylece kalmış köyde. Fransa, olayı önce inkar etti: Başka bir yerde saldırı düzenledik dedi. Sonra kabul etti: ‘Biz teröristleri hedef aldık’ dedi” dedi.

Fransız askerleri kadın-çocuk ayırt etmedi

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian 5 Ocak’ta web sitesinde Fransa’nın saldırılarıyla ilgili bir haber yayımladı. Haberde Fransa’nın Mali’deki sivil katliamıyla ilgili detaylı bilgiler verildi. The Guardian’ın haberi yerel kaynaklara dayandırarak, “Fransız ordusu, Mali’nin başkenti Bamako’ya 371 mil uzaklıktaki ücra bir bölgede yer alan Bounti köyüne düzenlenen düğün törenine helikopterler ile saldırdı” diye yazarak haber yaptı. Guardian Fransız askerleri aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin hava saldırılarında öldürüldü diye yazdı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın