Jacob Blake’i vuran ABD polisi ceza almadı

Wisconsin eyaletinde siyahi vatandaş Jacob Blake’i vuran ABD polisi ceza almadı

Amerika’nın Wisconsin eyaletinde siyahi ABD vatandaşı Jacob Blake‘i sırtından vurarak belden aşağısını felçli bırakan ABD polisi ceza almadı. 23 Ağustos 2020’de ABD vatandaşı siyahi Jacob Blake Kenosha’da yaşanan olayda, içinde 3 çocuğunun da bulunduğu arabasına binerken beyaz polis memuru Rusten Sheskey tarafından 7 el ateşle vurularak felç kalmıştı. Kenosha Savcısı Michael Graveley, olayla ilgili olarak polis memuru Sheskey’e ceza verilmeyeceğini açıkladı. Savcı karara gerekçe olarak, olayda polis memurlarının meşru müdafaa için ateş açtıkları iddiasını çürütecek bir kanıt bulunamamasını gösterdi. Savcı, kararlar ilgili olarak Blake’i de bilgi verildiğini belirtti. Blake’in avukatları tepki gösterdi ve kararın yalnızca Jacob Blake ve ailesi için değil, adalet isteyen toplum için de hayal kırıklığı olduğunu söyledi.

Jacob Blake’i ABD polisi neden vurdu?

23 Ağustos 2020 tarihinde ABD’nin Wisconsin eyaletinde yaşanan olayda, siyahi Amerikan vatandaşı Jacob Blake, beyaz ABD polisi Rusten Sheskey tarafından 7 el ateşle vurularak felç kaldı. Sosyal medyada olayın gerçekleştiği noktaya yakın bir yerden çekilen video paylaşıldı ve çekilen videoda, Blake park edilmiş aracın etrafında yürürken üç polis memurunun ona silahlarını doğrulttuğu görülüyor. Blake aracın kapısını açıp içeri eğilirken bir polis memurunun da Blake’in gömleğinden tutup ateş açıyor. Videoda olay yerindeki tanıkların çığlıklarıyla beraber yedi el ateş edildiği duyuluyor.

ırkçı abd polisi

ABD polisi için imza kampanyası

Olaydan sonra polis yetkilileri, görevli memurların “aile içi bir olaya” müdahale için orada olduğunu belirtmişti. Fakat ateş açma noktasına nasıl gelindiği konusunda bilgi verilmedi. Polisi kimin çağırdığı ve video kaydı başlamadan önce neler olduğu henüz bilinmiyor. Kenosha polis sendikası olay sırasında Blake’in elinde bıçak olduğunu, onu vuran polisin birkaç kez kendisine bıçağı yere bırakmasını söylediğini açıkladı. Eyalet müfettişleri de bıçağın arabanın içinde yerde olduğunu ve Blake’in bıçakla kimseyi tehdit edip etmediğinin bilinmediğini belirtmişti. ABD polisi Blake’i vururken olayı videoya çeken Raysen White da CNN’e açıklama yaparak, vurulmadan önce polis memurlarının Blake ile itiştiğini ve Blake’e yumruk attıklarını söylemişti. Olayın ardından müdahil olan polis memurları idari izne ayrılmış, haklarında olayla ilgili resmi suçlama yöneltilmesi için başlatılan imza kampanyasına on binlerce imza toplanmıştı. Olayın ardından ülke genelinde yeniden Black Lives Matter (Siyahların Hayatı Değerlidir) protestoları başlamıştı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın