Scroll Top

Fransız belediye başkanı Türkçe derslerini yasakladı

IMG_9747

Lyon’un doğusundaki Charvieu-Chavagneux Belediye Başkanı Gérard Dezempte Türkçe derslerini yasakladı.

Le Dauphiné Libéré gazetesinin yayınladığı haberde, Charvieu-Chavagneux Belediye Başkanı Gérard Dezempte’in yeni eğitim yılının başından itibaren şehrinde Türkçe ve Arapça derslerinin yapılmasına izin vermiyor.

Anadil ve Kültür Eğitimi (ELCO) kapsamında verilen Türkçe ve Arapça derslerini engelleyen belediye başkanının gerekçesi ise “Güvenlik” ve “Toplumun bölünmesi” oldu. Belediye’den yapılan açıklamada, 25 Temmuz 1977’de Türkiye’nin de arasında bulunduğu 9 ülke ile Fransa’nın yapmış olduğu anlaşma yok sayıldı.

Yasakçı başkana göre Türkçe derslerinin hukuki dayanağı yokmuş

“Türkiye ile ilgili yapılmış hiçbir anlaşma yok.” diyen Belediye Başkanı Dezempte, Türkçe derslerinin hiç bir hukuki dayanağının olmadığını açıkladı.

Veliler Türkçe dersi için imza kampanyası başlattı

Fransız gazetesine konuşan Türkçe Ve Türk Kültürü Öğretmeni Mehmet Alkan, yasağı anlamsız bulduğunu kaydetti. Türkçe derslerinin iddia edilenin aksine entegrasyonu daha da kolaylaştırdığına vurgu yapan Alkan, “Türk veliler de yasağa tepki gösterdi. Belediye’nin uyguladığı yasağın yasal olmadığını savunan veliler, derslerde çocukların sadece ana dil eğitimi aldıklarına dikkat çekti.” ifadelerini kullandı.

Yasağın yaşandığı şehirdeki veliler, Türkçe derslerinin tekrar verilebilmesi için bölge Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verilmek üzere imza kampanyası da başlattı.

Benzer gönderiler