Scroll Top

Hollanda’da cami kundaklayanlara “kimse zarar görmedi” indirimi

hollanda cami kundaklama

Hollanda’da ırkçı Wilders’ın 2015 yılında başlattığı “daha az Faslı” çağrısı sonucu ırkçıların saldırıları hızla artmıştı. 2015 yılında Wilders’ın partisini destekleyenler El-Fetih Camisine işgal edip ırkçı pankartlar asmıştı. O tarihten bu yana artarak devam eden cami saldırılarının sonuncusu 11 Şubat 2018 tarihinde gerçekleşmişti. Hollanda’da Arnhem-Leeuwarden Yüksek Mahkemesi’nin son aldığı karar camilere saldıran teröristleri cesaretlendirerek saldırıların artmasına neden olabilir.

Hollanda’da Arnhem-Leeuwarden Yüksek Mahkemesi, iki yıl önce çoğunlukla Fas kökenlilerin gittiği bir camiyi molotofkokteyli atarak kundaklayan zanlılara ceza indirimi uyguladı.

Mahkemeden yapılan açıklamada, kundaklamanın daha önce verilen karardaki gibi “terör saldırısı” kapsamına girdiği ancak saldırıda insan hayatı tehlikesi olmadığı gerekçesi ile ceza indirimine karar verildiği belirtildi.

Mahkemece, 2016’da 4 yıl hapse mahkum edilen dört zanlıdan ikisinin cezası 3 yıla, diğer ikisinin ise 2,5 yıla indirildi.

Başka bir mahkemede 4 yıl ceza alan beşinci zanlının ise yüksek mahkemeye başvurmadığı kaydedildi. Hollanda’nın Enschede kentinde çoğunlukla Fas kökenlilerin gittiği bir cami, iki yıl önce içeride insanların da bulunduğu anda molotofkokteyli atılarak kundaklanmıştı.

Kundaklanma sonucu camide hasar oluşmuş fakat içeride bulunan kişiler yaralanmadan kurtulmuştu.

Hollanda mahkemesi, ülkede ilk defa camiye yapılan bir saldırıyı “terör saldırısı” olarak kabul etmiş ve olayla ilgili yakalanan beş kişi hakkında 4 yıl hapis kararı vermişti.

Benzer gönderiler