Scroll Top

Hollanda’da vaka sayısı artışı, tedavide kısıtlama getirdi

hollanda-da-vaka-sayisi-artisi-sebebiyle-koronaviru-hastalari-tedavi-edemeyecegini-acikladi

Hollanda’da vaka sayısındaki artış tedaviyi aksattı

Hollanda Sağlık Hizmetleri Kurumu, ülkedeki 73 hastanenin 14’ünün yatak kapasitesinin dolduğunu açıkladı. Bu sebeple hastanelerin koronavirüs hastalarına gerekli tedaviyi veremeyecek duruma geldiğini belirtti. Hollanda’da vaka sayısı artışıyla yatak kapasiteleri dolmaya başladı. Birçok hastane koronavirüs gerekçesiyle önemli ameliyatları erteledi. Ülkedeki 73 hastanenin 14’ünün yatak kapasitesi doldu. 49’unda da salgın sebebiyle planlanan ameliyatlar ve tedaviler yapılamadı. Hollanda Sağlık Hizmetleri Kurumu, ülkedeki 12 hastanenin yoğun bakımlarının dolduğunu açıkladı. Uzun süren tedavilerin süresinin kısaltılması gerektiği uyarısını yaptı.

 

Hollanda’da vaka sayısı artışıyla başa çıkamadı

Hükümet yatak kapasitesinin dolması ve başka hastalara yer açmak için hastaları, Almanya’daki hastanelere sevk etti. Hollanda Ulusal Hasta Dağılımı Koordinasyon Merkezi yetkilisi Monique Jacobs,  Almanya’da da yoğun vaka artışları nedeniyle hastaneler üzerindeki baskının arttığını vurguladı. Fakat Hollanda için ayrılan 20 yatak daha olduğunu ifade etti. Hollanda geçen yıl da hastanelerde ortaya çıkan kapasite sorunu nedeniyle, bazı koronavirüs hastalarını Almanya’ya nakletmişti.

hollanda-da-vaka-sayisi-artisi-sebebiyle-koronaviru-hastalari-tedavi-edilmeyece
Hollanda’da vaka sayısı artışı, tedavide kısıtlama getirdi

Hollanda’da vaka sayısı sebebiyle hükümet mesafe kuralını zorunlu hale getirdi

Ekim ayından beri yükselişe geçen vaka sayıları,  günlük ortalama 20 binin üzerine çıktı. Ülkede son 24 saatte 23 bin 39 kişiye koronavirüse yakalandığını belirten hükümet, 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralını tüm ülkede zorunlu hale getirdi. Mesafe kuralına uymayanlar, 95 avro para cezası ödeyecek. Hükümet, 2 Kasım’da, koronavirüs vaka sayılarının artmasının ardından bazı yerlere maske kuralını geri getirdiğini açıklamıştı. Ayrıca, kalabalık mekanlarda sosyal mesafe kuralının uygulanmasını tavsiye etmişti. Vaka sayılarındaki artışın devam etmesinin ardından, 12 Kasım itibarıyla kısmi kapanmaya gidildiği açıklanmıştı.

Hollanda hastanelerdeki yetersizliği personel eksikliği ile açıklamıştı

Hastaneler koronavirüs hastalarına bakmak için diğer hastaların ihmal edilmesi tehlikesiyle kaşı karşıya kaldı. Polikliniklerin yüzde 144, yoğun bakımların yüzde 136 kapasiteyle çalıştığı belirtilen açıklamada, 3. doz aşıların bir an evvel başlaması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, durumun Limburg için geçerli olsa da Hollanda’nın diğer bölgelerinin de yakında benzer bir durumda kalabileceği uyarısında bulunuldu. Günlük vaka sayılarının ekim ayının başından beri yükseldiği Hollanda’da yüksek aşılama oranına rağmen vaka sayılarındaki yükseliş devam ediyor.

Benzer gönderiler