Scroll Top

İspanya, 1973 yılındaki terör saldırısının övülmesine ceza verdi

37927593_403-800x450

DW muhabiri Santiago Saez’in Madrid’ten bildirdiğine göre İspanyol Ulusal Mahkemesi geçenlerde altı kişiyi sosyal medyada “terörü övmek” suçu ile yargıladı.

Murcia vilayetinden 21 yaşındaki öğrenci Cassandra Vera geçtiğimiz günlerde İspanya Ulusal Mahkemesi’den “terörizmi övmek” ve “terör kurbanlarını aşağılamak” suçlarından dolayı yargılanacağını bildiren bir mahkeme tebligatı aldı. Bütün bunların sebebi ise Vera’nın ”şaka” olarak tanımladığı, ETA terör örgütü tarafından 1973 yılında öldürülen dönemin başbakanı Carrero Blanco hakkında Twitter’da yaptığı paylaşımlar. Savcı ise bu “şaka” için 2.5 sene hapis cezası talep ediyor.

Bu dava türünün ilk davası değil. Geçen sene de iki kukla sanatçısı performansları sırasında sahnede gösterdikleri ‘Çok Yaşa ETA ‘ afişleriyle “terörizmi övdükleri suçlamasıyla gözaltına alınmış ve yargılanmıştı.

Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü, ve BM İnsan Hakları Konseyi İspanya’daki ifade özgürlüğünün durumu hakkında endişeli olduklarını açıklayan bildiri ve raporlar yayınladılar.

Benzer gönderiler